szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium is küld tagot a rendező ügyét vizsgáló testületbe.

Szerdán hallgatja meg a Színház- és Filmművészeti Egyetem etikai bizottsága Gothár Pétert, az egyetemen jelenleg a rektori feladatokat ellátó Upor László erről levélben tájékoztatta Fekete Péter kulturális államtitkárt. Az intézmény pszichológusa közben elkezdte meghallgatni azokat a hallgatókat, akiket Gothár Péter is tanít, vagy az előző időszakban tanított, a beszélgetés eredményéről anonim írásos összefoglalót készítenek. 

A vizsgálatra az egyetem független pszichoterapeutát kért fel, de érkezhetnek külső megfigyelők az Emmitől, illetve a Magyar Művészeti Akadémiától is. Mivel az SZFE mint felsőoktatási intézmény felügyelete az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz tartozik, a tárca is delegál tagot az etikai vizsgálathoz.

Az atv.hu megkérdezte Palkovics Lászlót, hogy a Színművészetinek van-e bármilyen felelőssége a Gothár-ügyben, és le kell-e mondania az egyetemet vezető Upor László rektor-helyettesnek. A miniszter a portál kérdéseire azt válaszolta: szét kell választani a különböző ügyeket.

“Az, hogy egy színház igazgatója, Máté Gábor már egy éve tud arról, hogy a színház egyik rendezője zaklatja az ottani kollégákat, és nem tesz semmit az ügyben, az nem helyes, nem elfogadható. Ez az ő vezetői felelőssége, és ahogy látom, ez valószínűleg bűncselekmény is. Tehát a probléma alapvetően a színházban keletkezett” – mondta Palkovics, aki hozzátette, az SZFE esetében csak vélelmezésről lehet beszélni, nem tudni, hogy történt-e bármi.

A miniszter ugyanakkor emlékeztetett, hogy két évvel ezelőtt volt már egy ilyen eset a színművészeti egyetemen, akkor Marton László esetében az egyetemen a vizsgálat lezárásáig felfüggesztették az oktatói tevékenységét, és a színművészeti egyetem lerakta annak az alapjait, hogy az ilyen esetek elkerülhetőek legyenek, illetve erkölcsileg felelősségre vonható legyen, aki ilyesmit elkövet.

„Várjuk meg, hogy mi lesz a vizsgálat eredménye. Egyelőre egyfajta szóbeszéd, hogy ott is történhetett valami, hiszen a rendező tanít a Színművészeti Egyetemen is.

Ha az egyetemen is történt hasonló eset, mint a színházban, akkor annak az egyetemen is személyi következménye kell, hogy legyen, akár a dolgot elkövető, akár az azt eltussoló egyetemi vezető vonatkozásában

– mondta az atv.hu-nak Palkovics.

Korábban több fideszes politikus is azt mondta, hogy a Katona és a Színművészeti vezetőinek is távozniuk kell a Gothár-ügy miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!