szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Karácsony Gergely hangsúlyozza: a főváros képtelen átvenni a kormánytól a színházak támogatásának feladatát, ezért ha netán megérkezne az Átriumhoz és a többi színházhoz az állami támogatás, visszakérik a segélyt.

150 millió forintos alapot hozott létre a Fővárosi Önkormányzat a független és magánszínházak működési költségeinek támogatására – jelentette be Karácsony Gergely a Facebookon, hozzátéve:

Hangsúlyozom, hogy nem tudjuk átvenni az állam szerepét és felelősségét.

Mint a főváros közleményéből kiderül, az önkormányzat elsődleges feladatának ugyan azt tekinti, hogy a saját fenntartásában lévő fővárosi kőszínházak működését biztosítsa, és ezeknek a színházaknak is súlyosan nehezíti a működését az elszabadult infláció, az energiaköltségek drágulása, a járvány miatt csökkenő jegyárbevétel.

Ugyanakkor a főváros vezetése morális felelősséget érez a budapesti kultúra sokszínűségének megőrzéséért

– áll a közleményben. „A kormányzati támogatás elmaradása, illetve jelentős csúszása a gazdasági válság okozta többletkiadásokkal együtt a megszűnés szélére sodort több fővárosi független és magánszínházi műhelyt. A főváros vezetése érezve a kialakult helyzet tarthatatlanságát, de nem átvéve az államtól a finanszírozási kötelezettséget ezen kulturális intézmények működtetetése kapcsán” ezért létrehozott egy egyszeri, visszatérítendő támogatást biztosító 150 millió forintos alapot a független és magánszínházak működési költségeinek támogatására. A támogatást akkor kell visszafizetni, ha az állam folyósítja az érintett színházak számára a támogatást.

Focicsapatok is kaptak abból a támogatásból, amiből az Átriumnak és Pintér Bélának nem jutott

Olyanok is kaptak támogatást, akiknek nem is lett volna szabad, ráadásul a gazdasági versenyt is sérti, hogy a minisztérium egyes pályázatokat egyszerűen nem bírált el – véli a Független Előadó-művészeti Szövetség.

„A budapesti színházvédelmi alapból azok a színházi műhelyek kaphatnak támogatást, amelyek állami támogatásban részesültek korábban, de 2022-ben ezt még nem kapták meg” – közölték, hozzátéve, hogy a támogatás felhasználásának pontos részleteit később, az intézményekkel egyeztetve fogják kidolgozni. Ugyanakkor már most utaltak arra, hogy számítanak „a város hagyományosan sokszínű színházi életének minden műhelyére” Budapest 150. születésnapjának kapcsán, ami 2023-ban lesz esedékes.

Ahogy arról beszámoltunk, elsőként az Átrium közölte, hogy mivel a kormány tavaly november óta még csak nem is döntött a támogatásukra vonatkozó pályázatról, az NKA által megítélt összeget pedig szintén nem utalták át, mert a hivatalos válasz szerint nem tudják, kinek kellene aláírni az erről szóló szerződést, be kényszerülnek zárni, hiszen az éves működéshez szükséges 200 millió forint többletforrásból eddig 0 forint érkezett hozzájuk. Noha a színház nem kért ilyesmit, a nézők összefogtak, és rengetegen utaltak támogatást az Átrium számára.

„Ennek nem szabadna megtörténnie, ez rombolás" - Tényleg bezár az Átrium?

„Nem lehet szavakkal kifejezni, amit most érzünk" - írta csütörtök este a budapesti Átrium színház abban a posztban, amelyben közölték: két hét múlva kénytelenek bezárni, és végleg leereszteni a függönyt. Megmentheti-e a színházat a közönség, van-e politikai szándék a háttérben, és miért jutott ide az Átrium? Erről kérdeztük a színház produkciós menedzserét.

Mint csütörtökön reggel közölték: 2022. június 27. és július 6. között összesen 36.268.538 forint érkezett felajánlásként összesen 1929 magánszemélytől és cégtől az Átriumhoz, így a Budapest Főváros Önkormányzata által előadásjátszásra támogatásként utalt 15 millió forinttal együtt az ez évi támogatási összeg 51.268.538 forint. A főváros ígérete szerint összesen 30 millió forintot utalnak majd az Átriumnak.

Csütörtökön egyébként 40 kávézó összefogásával Átrium Támogatói Napot tartanak; a részt vevő kávéházak átutalják a mai, kávéból származó bevételüket a színháznak.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!