szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha az ember felpörgeti az elméjét, olyan mámoros érzésben lesz része, mintha sokat futna, vagy ajzószert vett volna magához, s egy kis agytorna segíthet is annak, akinek csak kissé rossz a kedve - számoltak be kísérleti eredményeikről amerikai pszichológusok.

Emily Pronin, a Princeton Egyetem pszichológusa és Daniel Wegner, a Harvard Egyetem pszichológusa a mániás depresszió kérdéskörének kutatása során annak járt a végére, hogy a gyors gondolkodás csökkenti-e a levertséget, szomorúságot, mélabút vagy akár a depressziót, vagyis hogy a betegnél mániás fázist idéz-e elő - olvasható az ABC News honlapján.

Az önkéntesek egyik csoportjával a szokásosnál kétszer gyorsabb, a másikkal a normálisnál jóval lassabb tempóban olvastattak lehangoló jelentéseket, illetve vidám, lelkes állításokat. Utána közérzetüket, lelkiállapotukat egy kérdőíven minősítették bevett vizsgálati módszerek alapján és kiderült: a gyorsan olvasók akkor is "boldogabbnak, frissebbnek, kreatívabbnak, csodálatosabbnak" érezték magukat, amikor csupa lehangoló szöveget láttak. 

Ez a két kutató szerint azt jelenti, hogy a depressziós betegek talán akkor is enyhíthetnek kínjaikon, ha teljesen nem is tudnak megszabadulni lesújtó gondolataiktól. Az elme felpörgetése fájdalomcsillapítóként is hathat, sőt talán segít a mániás depresszióban szenvedőkön is. Közismert, hogy a mániás depresszió olyan állapot, amelyben az egyén felváltva lelki mélypontokat és végletes feldobottságot él át, s a két pszichológus szerint az agytorna még az ilyen súlyos zavart is enyhítheti. 

Egyelőre csak találgatások vannak arról, hogy mi a jelenség pontos magyarázata. Az egyik elmélet szerint ha az ember gyorsan gondolkodik, azért van jobban, mert egyrészt okosnak érezheti magát, másrészt a gyors gondolkodás mögött több energiát sejt, annyit, amennyi csak egy boldog embernek lehet.

A másik lehetséges magyarázat, hogy a gyors gondolkodás az agyban lejátszódó vegyi folyamatokkal jár. Mint például a hosszútávfutás vagy más kitartást igénylő sport, amelytől az ember szintén erőtől, önbizalomtól duzzad, és büszke magára, hogy ilyesmire képes, és endorfin termelődik az agyában. 

A két pszichológus a Psychological Science (Pszichológia tudomány) című folyóirat szeptemberi számában számolt be eredményeiről azzal, hogy tovább kutatja, hogy vajon miért ilyen hatással jár az agy felpörgetése, és hogy mire lehet alkalmazni. Az ugyan nem valószínű, hogy a mániás depressziósokat stabilizálni lehet, de érdemes próbálkozni, azoknak pedig, akiknek csak kicsit rossz a kedvük, esetleg segíthet is egy gyors puzzle vagy valami hasonló agytorna. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Depresszióhoz vezetnek a szívbajok

Az Amerikai Orvosi Szövetség által közzétett jelentés szerint a szívproblémákkal kezelt páciensek több mint fele depressziós lesz.

MTI Plázs

A mániás depressziósok első betegtalálkozója Budapesten

A mániás depresszióban (orvosi elnevezéssel: bipoláris betegségben) szenvedők érdekvédő szervezete, a Sötét Nappalok, Fényes Éjszakák Egyesület május 25-én tartja első betegtalálkozóját az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben, ahol ez alkalomból megnyitják a bipoláris betegek alkotásaiból összeállított kiállítást is.

MTI Plázs

Nem hat a csokoládé a depresszió ellen

Csalódnia kell annak, ki depresszióját gyógyszerek helyett csokoládéval szeretné kúrálni, ugyanis legalább egy teherautónyi édesség szükséges egyetlen pirula hatásának kiváltásához - állítják ausztrál kutatók.

MTI Plázs

Depresszió ellen is jó az állatoknak szánt nyugtató

A ketamin, a létező leggyorsabban ható hangulatjavító szer hallucinogén mellékhatásai miatt aligha kerül be a receptre felírható gyógyszerek könyvébe: az eredetileg állatoknak szánt nyugtatószer jelenleg illegális csempészárúként terjed az utcákon Special K néven, de orvosi alkalmazhatóságáról kevés a tapasztalat. Kutatók szerint kiváló antidepresszáns.

MTI Plázs

A kövérség vonzza a depressziót?

Amerikai kutatók cáfolják a kedélyes kövérekről kialakult mítoszt. A közhiedelemmel ellentétben a túlsúlyosak között magasabb a depressziósok előfordulási aránya, mint az átlagos testalkatú emberek között.

Plázs

Új út a depresszió kezelésében

A depresszió és más idegrendszeri eredetű betegségek gyógyításában ígérnek előrelépést azok a kutatások, amelyek szerint e kórok hátterében egy speciális zsírsavcsoport hiánya is áll.

hvg.hu Karrier

Utálod a munkádat, vagy ez csak nyár végi depresszió?

A nyár elmúltával bizony nehezen veszi rá magát az ember, hogy egy kellemes kirándulás helyett kora reggel loholjon a munkába. Különösen igaz ez azokra, akiket már munkahelyük puszta gondolatától is kiráz a hideg. De honnan tudhatja az elégedetlenkedő, hogy nyárvégi kedvetlensége csak átmeneti állapot vagy súlyosabb okokra vezethető vissza? Tanácsainkból kiderül.