szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok bíznak abban, hogy megtalálták a módját, hogyan akadályozhatják meg a rákos daganatok tápanyaggal való ellátását, illetve továbbterjedését a szervezeten belül.

Lemásolták a vérsejtek, azaz a vérlemezkék működésének elvét, és létrehoztak olyan nanorészecskéket, amelyek alvadékot képezve megállítják a vér eljutását a daganatokba. Ezek az apró részecskék arra is alkalmasak, hogy a kemoterápiás gyógyszereket eljuttassák a megfelelő területekre – állítja a Kaliforniai Egyetem kutatócsoportja.

A kutatást, amelyet az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában publikáltak, egereken hajtották végre. A kísérletek során a szakemberek a parányi elemeket arra használták, hogy a tumorokhoz vezető véredények tápanyaggal és oxigénnel történő ellátását a minimálisra szorítsák le. A nanorészecskék potenciális ereje abban rejlik, hogy képesek rendkívüli célpontokra is odatalálni a testen belül.

A részecskék tájolási képességének vizsgálatakor a tudósok egerekbe fecskendezték a nanoszemcséket, és azt tapasztalták, hogy azok kizárólag a daganatot ellátó vérhálózatot korlátozták. A rögképződés során a részecskék vérsűrűsödést idéznek elő, amely még több nanorészecskét odavonz, hasonlóan a vérlemezkék alvadást előidéző folyamatához. A teszt azt mutatta, hogy az injekciót követő néhány órán belül a mesterséges vérlemezkék elzárták a tumor ellátását anélkül, hogy az egészséges szövetekben kárt tettek volna.

A tudósok bíznak abban, hogy a nanorészecskék arra is használhatók, hogy gyógyszereket szállítsanak a daganatokhoz. „Célul tűztük ki egy gyógyszer-szállító nanorészecske kifejlesztését is, amely a tumorhoz vezető erekben felhalmozódik, és egyszerre zárja el az ereket, valamint szivárogtatja az orvosságot is” - mondta a kutatást vezető Dr. Erkki Ruoslahti

Dr. Anthea Martin, a brit rákkutató központ szóvivője szerint ez egy izgalmas területe a kutatásnak, de még szükség van néhány eljárásra, mielőtt a beteg számára is elérhetővé teszik az új gyógymódot. „A nanoszemcsék olyan irányú alkalmazása, amely során a daganatba gyógyszereket juttatnak, a rákkezelés jövőjének izgalmas lehetőségeit vetíti előre. A megoldást egyelőre nem teszteltük embereken, de már előre örülünk a várható kutatási eredményeknek” - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Magyar daganatellenes eljárást mutattak be a Harvardon

Somlyai Gábor biológus, aki elsőként kezdte vizsgálni a természetben megtalálható deutérium szerepét a sejtekben lejátszódó folyamatok szabályozásában, az elmúlt hónapokban három jelentős nemzetközi tudományos konferencián is bemutatta a kutatások legújabb eredményeit.

Hét nap

Oltás méhnyakrák ellen

Slágeroltásnak ígérkezik - legalábbis a tehetős országokban - az a méhnyakrák elleni vakcina, amely már a hazai...

Panoráma Tech

Ezüst nanorészecskékkel a kórházi fertőzések ellen

Az orvosi műszerek, tűk, katéterek felületére ezüst nanorészecskéket juttatva csökkenteni lehetne – csak az Amerikai Egyesült Államokban évi 2 millióra becsült – kórházi fertőzések számát, amelyek közül minden huszadik halállal végződik.

hvg.hu Plázs

Angliában születik meg az első igazoltan daganatmentes magzat

Egy asszony Nagy-Britannia első olyan magzatát hordja a szíve alatt, akit genetikai szűrővizsgálattal választottak ki egy örökletes rákbetegség kialakulásának megelőzése céljából – írja a Times. A vitatott genetikai szűrőeljárás révén a gyermek nem örökölte az anya – egyébként örökletes – szemdaganatát.