szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tőlünk nyugatabbra ez is előfordulhat, ha a páciens betegsége megkívánja, orvosa táplálkozási szakértőhöz utalja be. De mi a helyzet itthon, illetve milyen betegségeken segíthetnek a szakértők által összeállított diéták?

Magyarországon a dietetikus szakma és a dietoterápia (táplálásterápia) a színvonalas képzés és a nemzetközi elismerés ellenére még nem tölti be a neki járó szerepét az egészségügyben. 2005-ben a hazai kórházakban egy dietetikusra átlagosan 130 beteg jutott, két évvel később ez a szám 171-re nőtt. Bár a 2007-es egészségpolitikai döntések hoztak változásokat, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) felmérése alapján a dietetikusok munkája még mindig nem vált a betegellátás szerves részévé.

Régen három alapgyógyítási módszert ismertek: a dietetikát, a sebészetet és a gyógyszerészetet. Ma a két utóbbi mellett a táplálkozástudomány háttérbe szorult, pedig ugyanúgy léteznek olyan betegségek, amelyeknél a diéta akár kizárólagos gyógymód lehet, illetve az egyéb terápiák mellett hozzájárul a kezelés sikeréhez.

A dietetikus alkalmazása és a dietoterápia költséghatékony megoldást jelent az állam számára. Hiszen a helyesen táplált beteg gyorsabban gyógyulhat, a szaktanácsadás után, a kórházat elhagyva, a táplálkozásról tanultakat alkalmazva a továbbiakban is „kezelheti” magát a megfelelő étrenddel. A dietetika szempontjából a betegségeket három csoportba sorolhatjuk. Az első csoportba tartoznak azok a betegségek, amelyekre a diéta az egyetlen kezelési mód - például a lisztérzékenység, egyes hiánybetegségek, anyagcserezavarok -, míg vannak olyan kórképek, ahol a dietoterápia a kezelés elengedhetetlen része - cukorbetegség, vesebetegségek, daganatok. Kiegészítő kezelésként alkalmazzák a táplálásterápiát a májbetegségek, bőrbetegségek, sebek, szemészeti elváltozások gyógyításában is. (A táplálkozási szakemberek szakosodhatnak is, létezik például onkológiai, élelmezésvezető dietetikus.)

A dietetikus szakma másik költséghatékony oldala a prevenció. A megelőzéssel foglalkozó dietetikusok a néptáplálkozási, epidemiológiai vizsgálatokban vesznek részt, befolyással bírnak az élelmiszeripari termékfejlesztésekre és az óvodás korban megkezdett egészségnevelésre is.

Több korábbi vizsgálatból kiderült, hogy hosszútávon a megelőzés olcsóbb, mint a terápia, és a betegek gyógyulásában fontos szerep jut a helyes étrendnek. Egy olasz és német kutatás kimutatta, hogy a túlsúlyos, elhízott betegek lényegesen több gyógyszert szednek, mint a normál testsúlyúak. Németországban a cukorbeteg gyermekek számának növekedése hívta fel a figyelmet a helytelen táplálkozás veszélyeire. Egy elhízott olasz beteg gyógyszerei évente átszámolva átlagosan 90 ezer forintba kerülnek, míg egy túlsúlyos diabeteszes német gyermek kezelése átlag 2,2 millió forintot jelent Németországnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Mi áll az étkezési zavarok hátterében?

Kisebb az étkezési zavarok kialakulásának valószínűsége azoknál a fiatal nőknél, akik születésük előtt tesztoszteronnak voltak kitéve - állítják michigani kutatók. A kutatási eredmény azt a feltételezést erősíti, hogy az anorexia és a bulímia kialakulásában nemcsak a környezeti hatásoknak, de biológiai tényezőknek is szerepe van.

Tech

Egészséges étkezés személyre szabottan

Akár áttörés is lehet egy müncheni intézet szolgáltatása, ahol genetikai alapokon személyre szabott gyógyászatot hirdetnek. Magyar szakértők túlságosan merésznek tartják a próbálkozást.

hvg.hu Plázs

Hogyan fogunk étkezni a jövőben?

A jövő újabb agyserkentő élelmiszereket hoz (eleinte omega-3 zsírsavakban gazdag termékek formájában), relaxációt segítő táplálékokat (például bizonyos aminosavakkal dúsított csokoládét), öregedést lassító, fáradtságot megszüntető, altató és áloműző termékeket. Részlet a HVG Kiadó gondozásában megjelent Jövő-dosszié című könyvből.

hvg.hu Plázs

Táplálkozási tanácsok: milyen betegségeket előzhetünk meg?

A helyes táplálkozás továbbra is az egyik legkellemesebb módja a rák megelőzésének, illetve egészségünk megőrzésének. Összeállításunkban különféle tanulmányok eredményeiből szemezgettünk, amelyekből kiderül, milyen betegségeket előzhetünk meg a zöldség-, illetve gyümölcsfogyasztással.