szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Svájci és dél-afrikai tudósok olyan biofizikai módszert dolgoztak ki, amely orvosolni képes a hallási nehézségeket, sőt még a halláskárosodást is gyógyítja. Az eljárás során újrahangolják a fül különböző funkciójú területeit, hogy a károsodott részek újból képesek legyenek érzékelni az egyes frekvenciákat.

Az elöregedő társadalmakban a halláskárosodás egyre komolyabb problémát jelent. Az eddigi hallásjavító eszközök csak részlegesen voltak képesek visszaállítani a hallást. Ennek lehetséges oka valószínűleg az, hogy a csigajáratnak – azaz a hallószervnek – teljesen be kell ágyazódnia a hallószervbe. Az eddigi mesterséges csigajáratok ugyan nagyon közel álltak a valóságos biológiai szervhez, de ezek beillesztése a hallószervbe csak különlegesen nehéz műtéti eljárással volt lehetséges.

A problémára megoldása érdekében a tudósok megvizsgálták a hallószerv biofizikáját és biomechanikáját. Olyan eljárásokat dolgoztak ki, amelyekkel javítani lehet a csigajárat nem megfelelő működését. Ezzel az eljárással nem vész el semmilyen hallott információ, és a csigajárat hangolási kapacitása is teljes mértékben kihasználható. Ezek a felfedezések reményt nyújthatnak komoly halláskárosodás esetén is. Ezen felül az új típusú elektronikus csigajárattal előre megjósólható a hallószervi érzékelés várható változása is.

A biofizikai beavatkozáshoz szükséges műtéti eljárás még nincs kidolgozva, ám a legújabb típusú lézerek fontos szerepet játszhatnak ezekben az eljárásokban - hasonlóan ahhoz, ahogyan egy másik létfontosságú érzékszerv, a szem problémáinak kezelésében használják őket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Infinit Tech

Emberi hallást fejlesztenek robotok számára

A brit Newcastle-i Egyetem Neurológiai, Neurobiológiai és Pszichiátriai Tanszékének egy kutatócsoportja hamarosan az emberi agy hallóközpontjának számítógépes modellje készítésébe kezd, melyet a kutatók egy robotba ültetve fognak tesztelni.

MTI Karrier

Hallássérült fiatalok a munkaerő-piacon

Sikeres volt a Hallássérült fiatalok munkaerő-piaci segítsége című mintaprojekt, amelynek folytatása érdekében a szervezők pályázatot adnak be az Országos Foglalkoztatási Közalapítványhoz (OFA).

MTI Tech

Egy gén magyarázza az abszolút hallást?

Az abszolút hallás a nevével ellentétben egyáltalán nem nevezhető annak, állítják amerikai kutatók. Abszolút hallásnak nevezik, ha valaki független forrásból megadott referenciahang nélkül meg tudja mondani bármely hangról annak tényleges magasságát.