szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hét afrikai országban januártól megkezdik egy malária elleni oltóanyag klinikai tesztelését, ami az utolsó szakaszt jelenti az oltóanyag forgalmazásának engedélyezése előtt - tudta meg az AFP a GlaxoSmithKline brit gyógyszergyár képviselőitől, valamint a programmal foglalkozó társadalmi szervezet illetékeseitől.

Joe Cohen, aki a brit gyógyszergyárban 1987 óta foglalkozik a vakcina kifejlesztésével, a hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy jelenleg ez a legfejlettebb stádiumban lévő maláriaellenes oltóanyag és az egyedüli, amely már bebizonyította hatásosságát gyermekek és csecsemők esetében az afrikai földrészen.
   
A vakcina Mozambikban 5 évnél fiatalabb gyermekeknél hároméves időszakra 30 százalékos védettséget biztosít a betegség jóindulatú formái ellen, és 50 százalékos védettséget a súlyosabb változatoknál. 
   
Az új tesztsorozatra Kenya, Malawi, Mozambik, Gabon, Ghána, Burkina Faso és Tanzánia 11 klinikáján kerül sor, 16 ezer gyermek kap kísérleti oltást januártól afrikai tudósok felügyeletével.
    
A védőoltás aktivizálja az immunrendszert, amely így igen hamar, már a vérben vagy a májban megsemmisíti a maláriát terjesztő élősködőt, még azelőtt, hogy az eljutna a vörösvértestekbe.
   
Amennyiben a tesztelés kielégítő eredményeket hoz, az új védőoltás, amelynek kifejlesztése 500 millió dollárba (105 milliárd forint) került, 2012-ben kerülhet kereskedelmi forgalomba.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Megvan a malária gyógymódja?

Melbourne-i kutatóknak sikerült meghatározniuk a malária leküzdésének lehetséges gyógymódját; felfedezésük áttörést jelenthet a váltóláz elleni küzdelemben.

MTI Plázs

A maláriakezelés ingyenességéért harcolnak orvosok

Ingyenessé kell tenni a maláriavizsgálatokat és -kezeléseket, mert ez jelentősen megnövelné az évente egymillió halálos áldozatot követelő megbetegedés ellen kezelést igénylők számát - állította egy nemzetközi orvoscsoport.