szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már folynak a klinikai vizsgálatok japán kórházakban, amelyek a méretre készült csontokat tesztelik. Ezek pontosan illeszkednek a páciens koponyájába és később valódi csonttal helyettesíthetők.

Amennyiben a vizsgálat sikeres lesz, a japán módszer teret nyit az orvosoknak, hogy akár már órákkal a baleset után új csontokat hozzanak létre, amennyiben a páciens adatait elektronikusan tárolták. Az orvosok a sérült csontokat általában valódi csont átültetésével vagy kerámia pótlással helyettesítik. A japán implantátumok kalcium-foszfát porból készülnek, abból az anyagból, amely a valódi csontokat is alkotja.

Az új implantátumokat CT csont névre keresztelték, mivel a páciens CT felvételei alapján készítik őket. Milliméteres pontossággal képes követni az olyan bonyolult formákat is, mint az állkapocs, az arc és a koponya más részei, a milliméteres eltérések a kutatók szerint már jelentős változásokat okoznak az arc formájában.  „Ezeket ki lehet cserélni később saját csontra, ez korábban nem volt lehetséges a hagyományos zsugorított kerámiacsontokkal" - magyarázta az AFP-nek Tsuyoshi Takato, a Tokiói Egyetem Orvosi Karának ortopéd sebész professzora. Jelenleg csak a koponyában lehet felhasználni az implantátumokat, mivel a végtagokkal ellentétben ezek nem hordozzák a test súlyát.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Csontritkulás: fájdalmatlan, de halálos lehet

Nem fáj. A csontok ritkulása tünetek nélkül zajlik, és sokszor csak akkor ad hírt magáról a betegség, ha bekövetkezik egy csonttörés. Évente legalább 100 ezer alkalommal áll a törések hátterében az oszteoporózis, az a kór, amely a lakosság 9-10 százalékát érinti. Közülük 300 ezren „tétlenül” várják egy újabb törés bekövetkeztét: ők azok, akiknek feltétlenül szüksége lenne arra, hogy kezeljék a betegségüket.

MTI Plázs

Csontvelő-átültetés: rutinműtét helyett génterápia

Elsőként egy öthónapos kisfiút mentett meg 1968-ban az az úttörő orvosi beavatkozás, amely ma már szinte rutinná vált az onkológiában és az immunbetegségek kezelésében. A csontvelő-átültetés negyvenedik évfordulójára nemzetközi konferenciával emlékeznek a szakemberek.