szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyakrabban jelentkeznek szívproblémák azoknál a pácienseknél, akiknek pánikrohamai vannak - állapították meg brit kutatók. Különösen nagy az ötven évnél fiatalabbak kockázata, körükben a szívinfarktus valószínűsége is nagyobb.

Mindezek ellenére ezek az emberek kisebb eséllyel halnak meg szívbetegségben, amint azt Kate Walters és munkatársai közlik az European Heart Journal című rangos kardiológiai folyóirat csütörtökön megjelent számában.
   
"A pánikroham tünetei nagyon hasonlítanak a szívinfarktus vagy az akut szívbetegség tüneteire és úgy tűnik, összetett lehet a kapcsolat közöttük" - véli Walters, a londoni University College munkatársa. A szakértők a brit háziorvosok által gyűjtött kutatási adatbázist (GPRD) tanulmányozták. Véletlenszerűen kiválasztott 347 ezer nem pánikbeteg és 58 ezer pánikbetegséggel diagnosztizált, 16 évnél idősebb ember egészségügyi adatait hasonlították össze vizsgálatukban.
   
Az ötven év alattiak körében a pánikrendellenesség átlagosan 38 százalékkal növelte a szívroham kockázatát, leginkább a 16 és 40 év közötti nők között, akiknél háromszorosára nőtt az infarktus valószínűsége. 
   
A pánik más szívbetegségekkel is kapcsolatba hozható, valamennyi korcsoportban növekedett a kockázat, ám ebben az esetben is legnagyobb mértékben a fiatal nőknél.
   
A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy az orvosoknak utána kellene járniuk a pánikrohammal jelentkező páciensek szívproblémáinak is. Azt a tényt, hogy a halálozási arány mégis alacsonyabb a pánikkal küzdő embereknél, azzal magyarázzák a szakértők, hogy ők az átlagnál korábban és gyakrabban jelentkeznek orvosi vizsgálatra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Pánikbetegség: van kiút a pokol bugyraiból?

Annak ellenére, hogy a pánikbetegség egyre gyakoribb, a páciensek nagy részénél nem ismerik fel rögtön a problémát. Pedig a félrekezelt pániknak súlyos következményei lehetnek. Pszichiátert és pszichológust kérdeztünk arról, hogyan lehet megelőzni, gyógyítani a nagy szenvedésekkel járó rohamokat.