szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Osztrák kutatók szerint már kisgyermekkorban be kellene oltani a lányokat a humán papillómavírus (HPV) ellen. A javaslat hátterében olyan vizsgálati eredmények állnak, amelyek szerint már jóval az első szexuális közösülés előtt felléphet a vírusfertőzés, amely egyes esetekben méhnyakrákot is okozhat. A fertőzést követő oltás lényegesen csökkenti annak eredményességét.

Daniela Dörfler, a bécsi orvostudományi egyetem kutatója és csapata száztíz 4 és 15 év közötti leányt szűrt meg papillómavírusra. Mindegyiküket 2000 júniusa és 2001 júniusa között kezelték különböző nőgyógyászati problémákkal az egyetem klinikáján. A vizsgált gyerekek csaknem egyötöde hordozta a kórokozókat a hüvely tájékán - írják a kutatók az American Journal of Obstetrics and Gynecology című szaklapban. Az esetek háromnegyedében kockázatos vírustípusokat mutattak ki, amelyek közrejátszanak a rák kialakulásában. 
   
A berlini Robert Koch Intézet oltással történő megelőzéssel foglalkozó szakembere, Yvonne Deleré szerint az eredmények nem meglepőek. A HPV-kórokozók ugyanis a bőrön és a bőrben mindenütt jelen vannak - így a hüvelyben is, és érintéssel terjednek. Elsősorban azonban a méhnyak bőrének fertőződése kockázatos. A méhnyak ugyanakkor - belső elhelyezkedésének köszönhetően - meglehetősen védett - írja a Der Spiegel című német lap online kiadása.
   
Máig nincs hosszú távú és egyértelmű tapasztalat az oltóanyaggal kapcsolatban. A probléma az, hogy az eddigi kutatások csak azt vizsgálták, hogy az oltóanyag megakadályozza-e a sejtek elváltozásait, azt nem, hogy a méhnyakrák ellen mennyire hatásos.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Biztonságos-e a HPV-vakcina?

A HPV elleni vakcina ismét az újságok címlapjára került Amerikában - ám ezúttal a mellékhatások és a biztonsági megfontolások miatt. Biztonságos-e az oltás, érdemes-e beoltatni a gyermekeiket a szülőknek? – teszik fel a kérdést amerikai szakértők.

hvg.hu Plázs

HPVakcinációs pont méhnyakrák ellen

A Szegeden élő nők új lehetőséghez jutnak, mivel a városban HPVakcinációs Pont nyílik. A méhnyakrák megelőzésére és kezelésére szakosodott egészségügyi központba bárki szabadon ellátogathat információért, illetve a méhnyakrák elleni védőoltást is kérheti a helyszínen.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

HPV: „felelőtlenség ebben meghalni”

Egyetlen nőnek sem lenne szabad meghalnia méhnyakrákban, ennek ellenére az évente több mint ezer új beteg csaknem fele a kór áldozata lesz Magyarországon. A rosszindulatú sejtburjánzást okozó vírus elleni védekezés leghatékonyabb módja a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazása. Egyik sem népszerű. Az okokat csak találgatni lehet.

MTI Plázs

HPV: megoldás lehet a zöld tea

Egy növényi összetevőket, köztük zöldteakivonatot tartalmazó kenőcs hatékony és jól tolerálható kezelést jelent a genitáliák környékén megjelenő, vírus által okozott szemölcsök ellen - állítja egy, az Obstetrics and Gynecology című amerikai orvosi szaklap júniusi számában megjelent tanulmány.