szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Szegeden élő nők új lehetőséghez jutnak, mivel a városban HPVakcinációs Pont nyílik. A méhnyakrák megelőzésére és kezelésére szakosodott egészségügyi központba bárki szabadon ellátogathat információért, illetve a méhnyakrák elleni védőoltást is kérheti a helyszínen.

A központ úttörő kezdeményezésnek számít a méhnyakrák - a nők körében a második leggyakoribb daganatos betegség - elleni küzdelemben. Magyarországon évente közel 1 200 új esetet mutatnak ki, és sajnos 500 nő meg is hal évente méhnyakrák miatt. A számok különösen annak fényében elkeserítőek, hogy a méhnyakrák a rendelkezésre álló védőoltás beadatásával és rendszeres szűréssel szinte teljesen megelőzhető lenne.

A méhnyakrák megelőzésének fontosságát hansúlyozzák a szegedi nőgyógyásznők, akik saját példájukon szeretnék megmutatni, hogy mennyire fontos a védőoltás a halálos kór elleni védekezésben. Ezért a központ megnyitójára a szegedi nőgyógyásznők beoltatták magukat a méhnyakrák megelőzésére szolgáló vakcinával. Hangsúlyozták, hogy a méhnyakrák ellen szűréssel és vakcinációval lehet a leghatékonyabban védekezni.

A szegedi HPVakcinációs Pont neve a humán papilloma vírust jelölő HPV betűszóra utal, hiszen ezen vírus bizonyos rákkeltő típusai felelnek a méhnyakrák kialakulásáért. Az itt jelentkező nők komplex ellátásban részesülnek, ami magában foglalja a védőoltás által nyújtott megelőzést, a nőgyógyászati vizsgálatot, a rák- és a HPV-szűrést, a beteg felvilágosítását és szükség esetén a terápiás javaslat megbeszélését is.

Az elmúlt évtizedekben jelentősen bővültek a tudományos ismeretek a méhnyakrák kialakulásáról, így kiderült, hogy a betegségért esősorban a HPV vírusok a felelősek. Ezután születhetett meg a forradalmian új megoldásnak számító védőoltás, amely megfékezi a rákért felelős vírusokat. A humán papilloma vírust nagyon sok nő hordozza magában, ugyanakkor a legtöbb esetben az egészséges szervezet önmaga is le tudja győzni.

A sejtekben lappangó HPV többnyire akkor kap életre, amikor az érintett személy immunrendszere valami miatt legyengül (tartós stresszhatás éri, dohányzik az illető, vagy valamilyen egyéb súlyos betegségen esett át). Az aktivizálódott vírus egy növekvő fertőzöttségi szintet hoz létre, amelynek nyomán kialakulhat a rákmegelőző állapot, ez pedig később méhnyakrákhoz vezethet. A szűréssel a nőgyógyászok többnyire az állandó fertőzést vagy a rákmegelőző állapotot képesek észrevenni, ugyanakkor a tapasztalatok szerint az esetek egy részében a szűrésnél sem derül ki a probléma. 

A méhnyakrák-megelőzés elsődleges módja lehet a szűrés mellett a védőoltás, amellyel eleve megelőzhető a leggyakoribb rákkeltő HPV-típusokkal történő fertőzés . A szűrés és a védőoltás együttes alkalmazásával szinte 100 százalékos biztonsággal védekezhetünk a méhnyakrák ellen.

A HPV elleni védőoltások a méhnyakrák kialakulásában legjelentősebb szerepet játszó HPV 16 és HPV 18 törzsek ellen nyújtanak védettséget. A teljes oltási sor három adagból áll, az első és a harmadik adag között fél évnek kell eltelnie. A védőoltások receptkötelesek, a háziorvos, a házi gyermekorvos és a nőgyógyász is beadhatja annak, aki kéri. A méhnyakrák elleni oltás ajánlott a szexuális életet még nem élő serdülőknek éppúgy, mint az aktív szexuális életet élő, vagy akár a természetes fertőzésen korábban már átesett nőknek is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

HPV: „felelőtlenség ebben meghalni”

Egyetlen nőnek sem lenne szabad meghalnia méhnyakrákban, ennek ellenére az évente több mint ezer új beteg csaknem fele a kór áldozata lesz Magyarországon. A rosszindulatú sejtburjánzást okozó vírus elleni védekezés leghatékonyabb módja a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazása. Egyik sem népszerű. Az okokat csak találgatni lehet.

Medipress Plázs

Megtalálták a HPV vírus gyenge pontját

A legtöbb méhnyakrákos megbetegedésért felelős vírus egyik komoly gyengeségét tárták fel nemrég kutatók, így új távlatok nyíltak a betegség kezelésében.

hvg.hu Plázs

HPV: nemcsak megelőzi, gyógyítja is a méhnyakrákot egy új vakcina

A szexuális úton terjedő humán papillomavírus (HPV) több rákmegelőző állapotért is felelős. A HPV-szűréseknek köszönhetően egyre több fertőzést diagnosztizálnak, ám egyelőre nincs megfelelő antivírus kezelés. Éppen ezért a világ egyik vezető gyógyszergyártója a Roche, illetve a rákgyógyszereiről ismert Transgene összefogtak, hogy kifejlesszenek egy új terápiás vakcinát.