szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

"Rémálom volt.

Flickr (Creative Commons)

"Rémálom volt. De a lilás színű világító medúzák (Pelagia noctiluca) végül nem a part felé tartottak, hanem a tengerben folytatták útjukat" - emlékezett vissza a katonai hajó kapitánya a Le Point című hetilapban.
   
A jelenet az elmúlt években minden nyáron megismétlődik, s a medúzák egyre nagyobb számban érkeznek Franciaország partjaihoz. Elsősorban a Földközi-tenger vidékét kedvelik, ahol elsőként Cannes önkormányzata vezetett be három évvel ezelőtt riadótervet a lebegő tengeri lények kivédésre, miután 2006 nyarán a medúzák 72 napra megszállták az üdülőhely három ingyenes strandját a nyaralók és a turisták legnagyobb keserűségére.
   
A hatóságok a helyi halászok segítségével négy kilométer hosszú szakaszon medúza elleni védőhálókkal vonták körbe a fürdésre kialakított partszakaszokat, amelyek áthatolhatatlan lebegő kerítést képeznek a tengerben. A 50 ezer euróból kialakított területen belül - ahol naponta 75 ezer nyaraló fordul meg - nyugodtan lehet fürdőzni, mint egy óriási medencében, de a kiszorult medúzák azóta a környező települések partjainak fürdővendégeit "ijesztgetik".

Flickr (Creative Commons)

Philippe Deléan óceánkutató arra hívta fel a figyelmet, hogy a világító medúzák öt évvel ezelőtt még Málta környékén szaporodtak és több napig tartott elérniük Cannes-ig. Idén azonban már a franciaországi Lérins-szigeteken van a telephelyük, ahonnan már nyár elején elindítják inváziójukat a partvidék felé.
   
Tavaly jelent meg először Marseille partjainál a csak tengeri darázsként emlegetett kockamedúza (Chironex fleckeri), amely az ausztrál és a dél-ázsiai trópusi vidékekről érkezett Európába. A kockamedúza a világ egyik legmérgezőbb állata: csípése néhány perc alatt véralvadással járó halált okoz.
   
A portugál gályának (Physalia physalis) nevezett nagy testű hólyagos medúzák pedig az Atlanti-óceán strandjain okoztak ijedtséget tavaly ősszel. Bertrand Hubert vízimentő a lapnak elmondta: a portugál gályák öt-hat évente tűnnek fel a vízfelszínen, úszóhólyagjukat a szél hajtja. Amikor megjelennek, azonnal minden fürdőzőnek ki kell jönnie a tengerből, mert egyetlen ilyen medúza tapogatója akár tíz méteres körzetben is kárt okozhat. A vízimentő felidézett egy esetet, amikor tíz perc alatt húsz ijedt fürdőzőt kellett ellátni az elsősegélyhelyen.
  
Az igazán komoly problémát a Le Point szerint viszont az jelenti, hogy a korábban nomád módon élő medúzák lassanként letelepednek: fél évszázaddal ezelőtt 12 éves ciklusokban érkeztek, négy-öt évet éltek egy helyen, majd továbbköltöztek. A szakemberek a globális felmelegedéssel magyarázzák azt, hogy manapság egész évben jól érzik magukat a francia partoknál. A víz a partok mentén ugyanis egyre sósabb és ez vonzza a sóimádó tengeri lényeket.

MTI

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!