szerző:
Lukács Andrea
Tetszett a cikk?

A Swarovski tudja, mi az a rock and roll? Nem tudja, de szépen csiszol.

Hogy Zséda, Wolf Kati, Kállay-Saunders András rockandroll arc-e? Pont annyira, amennyire a Swarovski annak született Tirolban, a jódli és a legjóllakottabb tehenek földjén, 1895-ben. Az üvegből csudaékszert csiszoló család mára nálunk is fogalom, a Váci utcai üzlet kirakatára például minden sétánk alkalmával rátapad a gyerek, és nem tágít, amíg meg nem számolja, hány kristályból áll az orbitális hattyú szárnya.

Nem ám, mert az nagyon sokáig tartana, és elráncigálom. Ha velem lett volna tegnap a Swarovski 2012/2013 őszi/téli ékszerbemutatóján a mészporrétegtől gyorsan megtisztított Klotild Palotában (június 5-én nyílik meg), akkor a tisztaságot szimbolizáló cégérrel sem találkozott volna, viszont sok-sok hírességgel, köztük a nagyfejű, masnis cicával, Hello Kittyvel – amit mellesleg utál, mert ő tényleg rockandroll arc – kristályból megformálva.

Hello Kitty Swarovskisan - kattintson képeinkért!
Túry Gergely

Budapest Bermuda-háromszögébe, a Ferenciek tere Erzsébet hídba torkolló részére merészkedett a Swarovski, bár csak egy prezentáció erejéig. Jobb is, mert minden intuitív kereskedő tudja, hogy ahol a Jégbüfén kívül semmi, de semmi sem marad talpon, oda nem szabad fészket rakni, még egy gizda madárfajnak sem.

Június 5-én nyit a Klotild-palota - kattintson képeinkért!
Túry Gergely

Ezért, vagy legalábbis az illúziónk szerint ezért, a dekadenciára épített a cég, és megcsinálta azt, amitől borsódzik még a megtért punkok háta is: rockerként állít be egy olyan terméket, melynek a lényege, hogy makulátlan. Precíziós munkával készül ugyanis, Daniel Swarovski a legismertebb kristályékszer atyja Prágában szerezte meg a szabadalmat az első mechanikus csiszológépre 117 évvel ezelőtt, hogy ki tudja elégíteni az egyre növekvő polgári igényt az üveges csillogásra.

Kristályhalacska a Swarovskitól
Túry Gergely

Az apáról fiúra szálló százhúszéves mesterség sem épp gitárszaggató sztori, bár ki tudja: Keith Richardsnak is van egy csomó gyereke, hátha belőlük is akkora rocksztár lesz, mint az apjukból. Nem, nem lesz, az Élet című önéletrajzi művéből kiderült, hogy a két legnagyobb csemete már példás családi életet él. A rock and roll heroingőzös esszenicája a neveltetés, és a rendszer elleni eszetlen lázadás, egy sikeres vállalat – és kétségtelen: a Swarovski az – ezt nem engedheti meg magának. Azt viszont igen, hogy a rebellió hozadékait - a kúlság látszatát - a siker szolgálatába állítsa.

Kattintson képeinkért!
Túry Gergely

A kócos, kábítószertől rothadó fogú és másnaposságtól szájszagú életérzésből kiválogatta magának az ékszerkészítő a szegecses bőrmellényt, csinált belőle pirosat, bőrkabátból még feketét is. Aztán állított még néhány gitárt a galériára. Talán, ha megjelent volna néhány kócos, szájszagú rocker, hogy szétverje a takarosan elhelyezett és pompázatosan megvilágított ékszerkölteményeket! Ám ilyesmi nem történt. Ribillió helyett Görög Zita szép, fehér, földig érő ruhájában, gondos kontyba rendezett fejjel pózolt a kristályokkal, felváltva Lakatos Márk, Zséda, Wolf Kati és Kállay-Saunders fotósoknak szánt „spontán” gyönyörködését és karkötőpróbáját, mert Monroe lehet, hogy nem is azt énekelte, hogy a gyémánt a lányok - és a metroszexuális fiúk - legjobb barátja. Hanem az üveg.

Görög Zita a Swarovski-bemutatón - kattintson képeinkért!
Túry Gergely
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!