Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Foglalkoztatja a Magyar Olimpiai Bizottságot a 2032-es olimpiai pályázat, testület is létrejött a kérdés vizsgálatára. Úgy tűnik azonban, hogy Ausztrália előz.

Semmi sem mutatott eddig arra, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) előrehaladott tárgyalásokat folytat az ausztrálokkal – írta a Magyar Olimpiai Bizottság a hvg.hu-nak. Azután kerestük meg a szervezetet, hogy szerdán a NOB Brisbane-t nevezte meg mint a 2032-es olimpia rendezőjeként preferált várost. A szervezet végrehajtó bizottsága egyhangúlag döntött így.

A szervezet a következőkben „célzott tárgyalásokat” fog folytatni a rendezési tervekről, s ha sikeresek lesznek, a végrehajtó bizottság azt javasolja majd a közgyűlésének, hogy az ausztrál nagyváros legyen a házigazda.

A Magyar Olimpiai Bizottságot (MOB) mindez meglepetésként érte. A szervezet egy hónapja döntött egy bizottság felállításáról, amely arról készít tanulmányt, hogy mit jelentene az ország számára a 2032-es olimpia budapesti megrendezése. A hvg.hu-nak akkor Kulcsár Krisztián MOB-elnök azt mondta, hogy a testület prekoncepciók nélkül fog neki a munkának, és csak akkor javasolja a pályázatot, ha elég erős a támogatottsága.

A MOB-elnök a 2032-es olimpiai pályázatról: Ez csak nemzetjavító ügyként mehet előre

A bizottság éppen aznap, kedden tartotta alakuló ülését, amikor az ötkarikás játékokkal foglalkozó szakportál, az insidethegames megírta: a NOB hamarosan bejelentheti, hogy Brisbane a számára szimpatikus helyszín.

A MOB a lapunknak küldött válaszában azt is jelezte: a Budapest2032 Bizottság alakuló ülésén sok szó esett arról, hogy az olimpiák pályázási formája jelenleg nem pontosan definiált. És

ahogy az odaítélés folyamata sem egyértelmű, úgy a bejelentés valódi súlyát is nehéz pontosan megítélni.

Jelezték, hogy várják a további fejleményeket, „miközben a kezdeti lépéseinket folytatva kívánunk tovább haladni a megkezdett úton, amely a jövőben egy budapesti olimpia megrendezéséhez vezet”.

A NOB Brisbane-ről szóló döntése – bár egyik fél számára sem jelent kötelezettséget – jelentősen gyengíti a többi érdeklődő esélyét, az előnyben részesített státusz pedig azt szolgálja, hogy a többi érdeklődő több éven át ne fordítson feleslegesen kiadásokat a kandidálásra. A 11 év múlva esedékes játékok megrendezése iránt Budapest mellett például Indonézia, Kína, Doha, Oroszország, Törökország és a németországi Észak-Rajna–Vesztfália tartomány is érdeklődött.

Pályázni egy olimpia megrendezésére sokáig hosszadalmas és rendkívül drága folyamat volt, amelynek végén – rendszerint hét évvel a játékok tervezett időpontja előtt – szavazta meg a NOB tagsága a győztest. A szervezet még 2015-ben, a mindinkább megcsappanó kandidálási kedv miatt fogadta el az Agenda 2020 elnevezésű reformprogramot, amelynek egyebek mellett célja volt a pályázás átalakítása és olcsóbbá tétele, a játékok tervezésében és megvalósításában pedig a fenntarthatóság megvalósítása, végeredményben annak a lehetővé tétele, hogy végre a kisebb városok vagy akár térségek is lehetőséget kapjanak a rendezésre. A kezdeményezés mégsem éreztette rögtön a hatását, mivel a 2024-es játékok iránt érdeklődők, illetve az arra jelentkezők többsége – Boston, Hamburg, Róma, majd Budapest is – sorra visszalépett. A NOB végül úgy döntött, hogy az állva maradt két metropolisznak, Párizsnak és Los Angelesnek egyszerre ítéli oda a rendezés jogát: előbbi a 2024-es, utóbbi a 2028-as játékoknak adhat otthont.

Hogy a további változások sürgető fontosságúak, bizonyította az is, ami a 2026-os téli olimpia pályázati folyamata során történt: menet közben a svájci Sion, a japán Szapporo, az ausztriai Graz és a kanadai Calgary is visszavonta a jelentkezését, a törökországi Erzurumot pedig a NOB zárta ki. Így végül csak két pályázó maradt versenyben, Stockholm és Milánó Cortina d'Ampezzóval közösen. Az eseményt majd az utóbbi rendezheti.

Tavalyelőtt aztán – emlékeztet a The Guardian – újabb változást fogadott el a NOB, amely a hivatalos megfogalmazás szerint nagyobb rugalmasságot és együttműködést tesz lehetővé a kétoldalú egyeztetések szintjén. Így jutottunk el a Brisbane-ről szóló döntésig, amelynek kapcsán John Coates, az Ausztrál Olimpiai Bizottság elnöke, a NOB alelnöke elmondta: a többi érdeklődőt a következő olimpiák várományosaiként tartják számon.

A The Guardian azt is megemlítette, hogy a Brisbane-től nagyjából egyórányi autóútra fekvő Gold Coast rendezte 2018-ban a Nemzetközösségi Játékokat, így az olimpiarendezéshez szükséges infrastruktúra jelentős része már készen van. Queensland állam közlése szerint a létesítmények nyolcvan százalékát megépítették, de a központi atlétikai stadiont még fel kellene húzniuk vagy a brisbane-i QEII Stadiont továbbfejleszteniük.

Ausztrália eddig két nyári olimpiát rendezhetett: 1956-ban Melbourne, 2000-ben pedig Sydney volt a helyszín.

150 nappal a rajt előtt: a koronavírus átírta az olimpia szabálykönyvét, de még így is sok a kérdőjel

Még mindig nem lehet biztosra venni, de minden valószínűség szerint megtartják a tokiói olimpiát. Az országban zajlik a koronavírus-járvány harmadik hulláma, a japánok túlnyomó többsége a játékok elhalasztása vagy törlése mellett van, és az ottani cégek fele is ezt szorgalmazza. Az utazási lehetőségekhez, az ott-tartózkodáshoz és a biztonsághoz kapcsolódó feszítő kérdésekre egyelőre nincsenek pontos válaszok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!