Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

A Magyar Antidopping Csoport vezetője sem érti, miért késlekedik a nemzetközi Sportdöntőbíróság.

Immár harmadszor változtatta meg az olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás fellebbezéséről szóló ítélethozatal időpontját, amiről ráadásul csak a határidő utáni napon, kedden tájékoztatták az úszót és a Magyar Antidopping Csoportot is – tájékoztatott az SzPress Hírszolgálat. A nemzetközi Sportdöntőbíróságnak (CAS) végérvényes döntésének január 20-ig kellett volna megszületnie.

Az elsőfokon doppingvétség miatt elmarasztalt 28 éves Kenderesi fellebbviteli tárgyalását tavaly szeptember 18-án tartották online. Azonnali döntés akkor nem született, a CAS kiegészítő dokumentumok elkészítését kérte a felperes Kenderesi Tamás és az alperes HUNADO képviselőitől. A felek e feladatnak rövid időn belül eleget is tettek, de az elmúlt hónapokban a szervezet háromtagú panelje – amelyet a brit James Drake, a magyar Pákay Péter és a német Ulrich Haas alkot –, még mindig nem hozta meg a döntését. Ennek oka lehet többek között, hogy elbizonytalanodtak, vagy hogy még mindig mérlegelnek.

Hergenrőder Tamás, Kenderesi jogi képviselője azt mondta az újabb halasztásról, hogy döbbenettel fogadták a hírét. „Az eddig történeteket érintő jogi álláspontunkat írásba foglaltuk és azt már el is juttattuk a Nemzetközi Sportdöntőbíróság svájci székhelyére, Úgy érezzük, hogy a dokumentumban foglaltakat Magyarországon is meg kell ismerni, ezért szerdán közleményt fogunk nyilvánosságra hozni” – tette hozzá.

Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője sem érti, hogy mire vár még a CAS, miért hosszabbítgatja a határidőt. „Sajnos ez a jogukban áll, persze nem a végtelenségig. Nem kell bizonygatni, hogy már mi is szeretnénk lezárni ezt a hosszúra nyúló ügyet, de ennek a menete nem rajtunk múlik. Mindenről e-mail üzenetekben értesülünk, az abban foglaltakat tudomásul vesszük, többet nem tehetünk.”

Kenderesi Tamás 2023 áprilisában ismerte el, hogy ő az egyik úszó, akit akkoriban doppingvétséggel gyanúsítottak meg. (A másik Ilyés Laura Vanda volt, akit később felmentettek.) A sportoló azt állítja, hogy súlyos adminisztrációs hiba vezetett biológiai útlevele atipikusnak minősítéséhez, és az eljárás elindításához. Ma is kitart amellett, hogy kellő bizonyítékok nélkül, feltételezésekre alapozva gyanúsították meg, majd törtek pálcát felette az elsőfokú tárgyaláson. A Rióban olimpiai bronzérmet nyert úszó tagadta, és ma is tagadja, hogy valaha is tiltott anyagot vagy módszert alkalmazott volna.

Azután tiltották el, hogy eltérésekre figyeltek fel a hematológiai paramétereiben. Azután a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség három egymástól függetlenül dolgozó hematológus szakembertől, egy-egy amerikaitól, dántól és horváttól is matematikai alapokon nyugvó tanulmány elkészítését kérte, az ő egybehangzó véleményük megerősítette a doppingellenes nemzetközi szervezet illetékeseit abban, hogy jól ítélték meg a helyzetet. Az első fokú döntés ellen fellebbezett Kenderesi.

„Mintha az F-16-os átrepülne a tű fokán” – így mentették fel a doppingolással vádolt magyar úszónőt

Megtörte a hároméves kora óta úszó Ilyés Laura karrierjét a biológiai útlevelében talált eltérések miatt megfogalmazott doppingvád. A sportoló nyolc hónapig nem edzhetett, így kétségessé vált, hogy valaha teljesülhet-e a gyerekkori álma, olimpikon válhat-e belőle. Az ügyében eljáró szakértők beszéltek arról, hogyan sikerült elérniük, hogy felmentsék, hogy lekerüljön róla „a skarlát betű”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!