szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mexikóban honos pókmajmok csapatai közötti háborúságok azt bizonyítják, hogy a szomszédos csoportok megölését vagy elűzését célzó támadások nem csak az emberekre és közeli rokonaikra, a csimpánzokra jellemzőek, csak éppen az eddig megfigyelt hét „pókmajom háború” egyikében sem fordult elő haláleset – erre jutottak mexikói és brit antropológusok a mexikói Yucatan félszigeten.

Filippo Aureli, Colleen M. Schaffner, Jan Verpooten, Kathryn Slater és Gabriel Ramos-Fernandez többéves kutatásáról szóló beszámolót az American Journal of Physical Anthropology című szakfolyóiratban tette közzé. A fajtársak közös erővel történő megölése viszonylag ritka az élővilágban. Inkább egyes rovartársulásokra jellemző, s a gerincesek között csak a foltos hiénák, farkasok, oroszlánok, az afrikai vadkutyák és egyes főemlősök viselkednek így. A viselkedéskutatók nagy figyelmet szentelnek a jelenségnek, mert benne látják az emberi harciasság gyökereit.

Azt tapasztalták, hogy a Punta Laguna partvidék sűrű erdeiben 20-40 fős csoportokban élő majmok hímjei – a csimpánzokhoz és a homo sapienshez hasonlóan – rendszeresen megtámadják az idegen területeket. Eddig 7 ilyen háborút jegyeztek fel. A támadások gyakorisága attól is függött, hogy hány ivarérett hím volt a csapatban. Amíg kevés volt a hím, ritkábban verekedtek, és alig háborúztak a majmok.

A támadásra induló hímek a „rangidős” vezetésével mindig a földön haladtak, valószínűleg azért, hogy észrevétlenek maradjanak, mert általában sem a hímek, sem a nőstények nem szoktak a földön járni. Teljes csendben, libasorban meneteltek, keveset pihentek és keveset ettek, igyekeztek minél kevesebb zajt csapni. Amikor idegen majmot láttak, megtámadták. A párzóképes nőstényeket általában nem bántották, csak ijesztgették, de a szoptatós anyákat már megverték. A megtámadottak hangosan kiáltoztak segítségért, s a csapattársak jöttek is, mire a támadók rendszerint elfutottak. Egy támadás három óránál nem tartott tovább.

Előfordultak szerelmi kalandok is. Egyszer például a támadó csapat főnöke tízperces kergetőzés után a bokorba vonult a másik horda egyik nőstényével, „akit” másnap a csábító vezéregyed csapatának területén, az ottani hímek lelkes társaságában láttak viszont a kutatók.

A csoporton belüli konfliktusok egyáltalán nem szelídebbek, mint a csoportok közötti harc: az egyik csoportban például közös erővel megölték az egyik fiatal hímet, tehát a pókmajmok is képesek a közös gyilkosságra.

A pókmajmoknál csak a hímek indulnak háborúba. A csimpánzoknál időnként nőstény is csatlakozik a csapathoz. A támadások a csimpánzoknál is csak ritkán végződnek halállal, eddig összesen 11 esetet jegyeztek fel szerte a világon. A törpe csimpánz, azaz a bonobo majmok viszont teljesen békések, egyáltalán nem szoktak háborúzni.

A szerzők felvetik, hogy a harciasság nem örökletes tulajdonság, hanem a hasonló szociális és környezeti feltételek váltják ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új majomfajtára leltek Indiában

Az Arunácsal (Macaca munzala) több mint száz éve az első újonnan leírt makákófajta, és "óriási jelentősége van a főemlősök e csoportjának alapos megismerése szempontjából" - mondta az indiai természetvédelmi alap (NCF) munkatársa, M. D. Madhuszudan, aki tagja volt az új majomfajtát felfedező csoportnak.

MTI Tech

Új majomfajtát fedeztek fel Afrikában

Egy új majomfaj leírása igazi zoológiai szenzációt jelent. A tudományos bravúrt két kutatócsoport vitte véghez, egymástól függetlenül és két különböző helyszínen.