szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japán és német biológusok mikrobák milliárdjait találták egy tenger alatti folyékony széndioxid tavat fedő üledékben, s a kutatók az élet ilyen extrém körülmények közötti fennmaradásából arra következtetnek, hogy más bolygókon is érdemes keresni, mert „csak ennyire mostoha” körülmények például a Marson is előfordulhatnak.

Fumio Inagaki a jokoszukai székhelyű Japan Agency for Marine-Earth Science munkatársa, kollégái, és a brémai német Max Planck Tengerbiológiai Intézet kutatói Tajvan közelében, az Okinava szoros déli végénél, 1400 méterrel a Kelet-Kínai Tenger felszíne alatt vizsgálták a tengerfenék üledékét, ahol két, Tigrisnek és Oroszlánnak elnevezett kürtőből fekete kénes folyadék ömlik a tengerbe, s ahol az üledék alatt egy cseppfolyós széndioxidból álló tó rejtőzik.

A kutatók a kürtőktől 50 méterre fúrták meg a tengerfeneket, és az üledék élővilágáról szóló beszámolójuk az Amerikai Tudományos Akadémia Közleményeiben (PNAS) jelent meg amerikai kollégájuk, Kenneth Nealson (University of Southern California) kommentárjainak kíséretében.

A japán kutató reményének adott hangot, hogy a tengerfenék alatti széndioxid-tó mintájára a levegő klímaváltozást okozó széndioxid többletét is sikerül majd a tengerfenék alá rejteni, bár ezt nem lesz könnyű úgy megoldani, hogy elkerüljék az ökológiai rendszereket felborító savasodást – olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóth Zsuzsa Tech

Forradalmian új mélytengeri merülőhajót fejlesztenek

Hihetetlen, de bolygónk több mint fele tökéletesen ismeretlen számunkra. Azonban hamarosan megnyílhatnak előttünk a mélytengerek eddig sötétbe burkolózó titkai, s akár az interneten is nyomon követhetjük a hideg és a sötétség birodalmának mindennapjait. Az Alvin 2 kutatóhajó vízrebocsátása fontosabb esemény lesz, mint a Holdkomp üzembehelyezése.

Panoráma Tech

Mélytengeri élőlényeket sejtenek a Titánon, bár a felszínen nincs élet

Nem kizárt, hogy a Szaturnusz holdja, a Titán mélyén jóval melegebb van, mint a felszínén, és ebben a közegben már lehet, hogy vannak bizonyos szerves-, az élet kialakulására utaló vegyületek. Erre a következtésre jutottak a hold felszínére leereszkedett Huygens űrszonda adatait elemző tudósok.