szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai, svájci és kínai kutatók új hegesztési technológiája a milliméter milliomod részével mérhető elektromos alkatrészek összehegesztésére alkalmas.

Brad Nelson, Li Hszin-tung és Li Csang az intelligens rendszerekkel és robottechnológiával foglalkozó zürichi intézet munkatársai, valamint Hszin Jung-tao és Hszia Pin-csang kínai kutatók hegesztő pálcának 50 nanométer átmérőjű, rézzel töltött szén nanocsövet használtak.
 
A nanocsövet nanorobot manipulátor tartotta, és egészen kis feszültség elegendő volt ahhoz, hogy megolvadjon és kicsöppenjen belőle a réz. A kutatók az olvadt fémmel két másik szén nanocsövet kötöttek össze.
 
Az új technológiával mikroáramköröket lehet majd készíteni, szén nanocsöveket lehet hegeszteni a tranzisztorokhoz, a modern elektronika alapelemeihez. Külön előny, hogy a rézösszeköttetéseknek nagyon kicsi az elektromos ellenállásuk.
 
A módszerrel egyszerre több csatlakozási pont is készíthető. Ha valamilyen módon (pl. elektromos térrel) egyszerre sok nanocsövet sikerül pozícionálni, az egész sokaságon keresztül egyszerre áramot vezetve hegesztéssel mindet helyhez lehet rögzíteni.
 
A megkérdezett brit szakértő Sergey Gordeev a nagy-britanniai Bath Egyetem munkatársa hasznosnak tartja az ismertetett hegesztési módszert. Elterjedésének csak egy akadályát látja: nagyon kevés laboratóriumban áll rendelkezésre a szükséges nanorobot manipulátor - olvasható a New SWcientist című angol tudományos folyóiratban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megkezdődhet a nanotechnológiai program Miskolcon

Hamarosan megkezdődhet a kutatómunka az úgynevezett NAP-NANO pályázatnak köszönhetően a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci telephelyén, a nanotechnológiai kutatólaboratóriumban (BAY-NANO) - jelentették be a laboratórium megalapításán szerdán.

MTI Tech

Nanotudományi kutatási program indult Szegeden

Többféle környezeti paraméter párhuzamos vizsgálatára alkalmas, szén nanocsövekből álló szenzorok kifejlesztésére indult kutatási program a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) - tájékoztatott Kukovecz Ákos egyetemi adjunktus szerdán.

MTI Tech

Hamarosan megkezdődhet a nanotechnológiai kutatás Miskolcon

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) úgynevezett NAP-NANO pályázatának köszönhetően hamarosan megindul a kutatómunka a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci telephelyén megalakuló nanotechnológiai kutatólaboratóriumban (BAY-NANO) – jelentette be Boda Miklós, a hivatal elnöke.

MTI/hvg.hu Tech

Nanotechnológiát használnak a jövő napelemei

Amerikában dolgozó fizikusok felfedezték, hogy a néhány atomnyi méretű nagyon kis kristályokba becsapódó fotonok a szokásos egy elektron helyett kettőt szabadítanak fel: a kétszeres hatásfokú napelemek készítéséig azonban sajnos még hosszú az út, meg kell találni az optimális anyagokat, és meg kell oldani az elektronok elvezetését a milliméternél milliószor kisebb részecskékből.

MTI Tech

Nanotechnológiai központot hoznak létre Székesfehérváron?

Nanotechnológiai nemzeti laboratórium létrehozásáról tárgyalt hétfőn Budapesten Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke és Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere - hangzott a tárgyalást követő sajtótájékoztatón.

BBC Tech

Molekuláris pókok nyírják a nanofüvet

Molekuláris méretű DNS-lényeket fejlesztettek amerikai tudósok, melyek idővel a legkülönfélébb feladatok elvégzésére is képessé válhatnak az emberi szervezeten belül.