szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az IDC legújabb felmérése szerint annyi digitális információ termelődött világszerte tavaly, hogy egész egyszerűen nincs annyi hely, ahol mindent tárolni lehetne. A fotók, valósidejű üzenetek és egyéb online tartalmakba lassan belefulladunk

Az információ mennyisége nőttön-nő
© Marton Szilvia
Az IDC szerint összese mintegy 161 exabyte – 161 milliárd gigabyte – digitális adat jött létre 2006-ban. A kutatók szerint áltagosan minden digitális fájlt legalább három példányban másoltak le. Az így létrejött gigantikus adathalmaz annyi információt tartalmaz, mint 12 könyvekből épített torony, amely egyenként olyan hosszú, hogy elérne a Földtől a Napig. Az IDC kutatói szerint ez hárommilliószor annyi adat, mint amennyi könyvet valaha írtak. A legnagyobb kapacitású iPodból kétmilliárd darabra lenne szükség, hogy 161 exabyte elférjen rajta.

Utoljára a University of California, Berkeley kutatói készítettek hasonló felmérést 2003-ban. Akkor arra az eredményre jutottak, hogy a világ teljes digitális információtermelése mindössze 5 exabyte volt. Igaz, ebbe a jelentésbe beletartoztak az irodai kinyomtatott dokumentumok és analóg rádióadások is.

As IDC-jelentés ezzel szemben a reprodukált anyagokat – például a digitális formában letöltött filmeket, akárhányszor megtekintették azokat – is hozzászámolták az adatrengeteghez. Ha csak az eredeti fájlokat számították volna, a végeredmény mindössze 40 exabyte környékén alakult volna.

Bár az IDC számaihoz képest a Berkeley kutatói által mért 5 exabyte elenyészőnek tűnik, valójában már az is annyi adatot jelent, mint amennyi az amerikai Kongresszusi Könyvtár tartalma – 37 000-szer.

„Fontos, hogy felmérjük az információrobbanás hatásait” – magyarázta John Gantz, az IDC elemzője az MSNBC-nek adott nyilatkozatában. „Különös tekintettel a vállalatoktól kiszivárgó információkra, illetve a biztonsági kamerák által készített felvételekre.”

A tanulmány összegzése rámutat: a létrejött adatmennyiség felülmúlja a rendelkezésre álló tárolókapacitást. Az IDC becslése szerint tavaly 185 exabyte háttértároló működött a világon, s ez a szám 2010-re 601 exabyte-ra emelkedett. A létrejövő információtenger azonban tovább növekszik majd, s 2010-re elérheti a 988 exabyte-ot (vagyis közel 1 zettabyte-nyi egyes és nulla kering majd a digitális világban).

Szerencsére azonban egyelőre nem kell tartani attól, hogy belefulladnánk az adatrengetegbe, ugyanis számtalan e-mailt és digitális információt törlünk ki, s a telefonhívások tartalmát sem rögzítik – noha Gantz azzal viccelt, hogy erről azért érdemes lenne megkérdezni az amerikai nemzetbiztonsági ügynökség, az NSA szakembereit is.

Annyi bizonyossá válik a tanulmány kapcsán, hogy nemcsak olcsóbb és nagyobb kapacitású háttértárolókra lesz szükség a jövőben, hanem megfelelő eszközökre, amelyekkel szavatolni lehet az adatok biztonságát, illetve meg lehet találni bármit, amit a felhasználók keresnek az adattengerben. A meghibásodó információ-tárolókról az adatok visszanyerése is fontos feladat lesz az IDC szerint.

„El kell döntenünk, hogy mit tárolunk és mit törlünk le” – magyarázta a kutatást támogató, adatmenedzsmenttel foglalkozó EMC Corp. alelnöke, Chuck Hollis. „Egyelőre nincs tisztázva, hogy ki kezeli az emberiség digitális örökségét, hogy azokat a gyermekeink, unokáink is láthassák.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Adattovábbítás kézfogással

Az emberi bőr képes arra, hogy áramot vezessen, és így adatokat is továbbíthat, ami viszont lehetővé teszi, hogy egy ajtó érintésre nyíljon, vagy hogy egy kézfogás útján névjegyet küldjön az embert a partner mobil telefonjára. Ennek a technikának már léteznek prototípusai, de egy német vállalkozás abban bízik, hogy hamarosan már kész termékekkel léphet piacra.

hvg.hu Tech

Nyilvánosságra hozták 500 szuperszámítógép adatait

Immár huszonhetedik alkalommal rangsorolták a világ szuperszámítógépeit az International Supercomputer Conference keretein belül. A TOP500 lista élén továbbra is a háromszoros címvédő Blue Gene gép áll, s a szakértők szerint marad is egy ideig.

hvg.hu Tech

Viharos adatvesztés: jobb félni, mint megijedni

A nyári viharok és esőzések okozta beázások következtében az infokommunikációs rendszereknek komoly biztonsági kockázatok mellett kellene talpon maradniuk. A Kürt Csoport statisztikái azt mutatják, hogy nyáron a természeti hatásokból okozzák a fizikai meghibásodások közel felét, amiből ráadásul rengeteg adatvesztés is következik.

MTI Tech

Személyi adataikat féltik az iWiW-felhasználók

Heves indulatokat váltott ki az iWiW felhasználóinál, hogy a közösségépítő portált eladták el a T-Online Magyarország Zrt.-nek. Az internetes közösség tagjait előzőleg semmilyen módon nem értesítették arról, hogy az ország legnagyobb internetes cége váltja fel az eddigi tulajdonost.