szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Német kutatók mutatták ki, hogy bizonyos illatok képesek reaktiválni az újonnan tanultakat, miközben a kísérleti alanyok alszanak, és a kísérleti személyek később is jobban emlékeznek a tanultakra.

Az eredményesebb tanulást segíti, ha az ember rózsát szagolgat, de nemcsak ébren, hanem álmában is. Német kutatók kimutatták, hogy a memorizált információk alvás közben rögzülnek, az illatok vagy esetleg más stimulánsok tovább erősítik a tanulási képességet - olvasható a Science című amerikai tudományos folyóiratban. 
 
A 74 kísérleti alanynak egyebek között csak egyszer felfedett kártyapárokat kellett megjegyeznie, és eközben rózsaillatot éreztek. Aztán lefeküdtek aludni, ám mágneses rezonanciás vizsgálatot is végrehajtottak rajtuk: agyuk alvás közbeni tevékenységét vizsgálták, több ízben is ugyanazzal a rózsaillattal serkentették agyukat.
 
A rózsaillatos éjszaka után az emberek a kártyapárok 97,2 százalékára emlékeztek, ám ha nem érezhettek rózsaillatot alvás közben, csupán 86 százalékos volt az eredmény. A vizsgálat során az is kiderült, hogy az alvás közben érzékelt rózsaillat az agynak azt a részét (hippocampus) aktiválta, amely a tanulással áll összefüggésben. Nem volt közömbös, hogy az alvás mely szakaszában hajtották végre a vizsgálatot.
 
Korábbi kísérletekkel már kimutatták, hogy a patkányok álmukban rögzítik az új járatokban való mozgás irányait, és hogy az énekes madarak is alvás közben "próbálják el" dallamaikat.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Vérvizsgálattal észlelhető az infarktus és a memóriaromlás

Egy olcsó teszttel kiszűrhetők azok a szívbetegek, akiknél a legnagyobb az infarktus vagy a stroke kockázata - írják az Amerikai Orvosi Szövetség (AMA) e heti kiadványában. Egy egyszerű vérvétel pedig fényt deríthet az idős emberek szellemi teljesítőképességében bekövetkezett változásokra - olvasható a Johns Hopkins egyetem honlapján.

Monitor

Rövid távú memória

Kancellárságának idejét saját szemszögéből is meg kívánta örökíteni Gerhard Schröder volt német kormányfő, aki szokatlanul hamar tette közzé memoárját.

MTI Tech

A memóriazavarnál segít a számítógép

Memóriazavarok áthidalását segítő számítógépes programot dolgozott ki az egyesült államokbeli Oregon állam egyetemének egyik kutatója. Jon Herlocker tanársegéd Task Tracer elnevezésű programja beszédfelismerő-rendszert tartalmaz, és egyúttal figyeli, nyomon követi, amit teszünk.