szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A méretek gigantikusak, a fekete lyuk átmérője a Föld Naptól való távolságának hétszerese. Egy amerikai-olasz kutatócsoportnak nagy szerencsével sikerült megmérnie egy szupermasszív fekete lyuk méreteit - számolt be róla a Die Welt című német napilap online változata.

A tudósítás szerint egy gázfelhő volt a tudósok segítségére, amely a fekete lyuk körül forgott. A gázkorong a 60 millió fényévnyire lévő, úgynevezett spirálgalaxisban, az NGC 1365-ben található, és átmérője egy milliárd kilométer. Ez a Föld-Nap távolság hétszeresének felel meg.

A csillagászoknak egy szerencsés véletlen segített, amikor a gázfelhő éppen a fekete lyuk elé sodródott és lefedte annak sugárzását. "Évek óta fáradozunk, hogy meghatározzuk ezeknek a struktúráknak a méreteit" - írta Guido Risalti a Cambridge-i Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ munkatársa az Astrophysical Journal című szaklapban. A kutatók megfigyelései azt is kimutatták, hogy a gázfelhő egy század fényévnyire van a fekete lyuktól, sokkal közelebb, mint azt korábban feltételezték.

A fekete lyukak és a sötét energia kutatására egyre nagyobb figyelmet fordítanak a tudósok. Német kutatók nemrégiben röntgenteleszkópot fejlesztenek ki a sötét energia és anyag kutatására. Az eRosita nevű teleszkópot négy év múlva, Bajkonurból egy orosz műhold fedélzetén bocsátják föl, hogy hatszáz kilométer magason Föld körüli pályára állítsák.

A szakemberek jelenlegi álláspontja szerint az univerzum mintegy 73 százalékát teszi ki az úgynevezett sötét energia, és mintegy huszonhárom százalékát az úgynevezett sötét anyag, vagyis jelenleg csak a kozmosz mintegy négy százaléka látható számunkra. A sötét anyagot és energiát nem láthatjuk, nem érzékeljük, ennek ellenére olyan erővel rendelkezik, hogy folyamatosan tágulásra kényszeríti az univerzumot - írta a Die Welt című német lap online változata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Hawking: tévedtem a fekete lyukakról

Visszavonta korábbi elméletét a fekete lyukak által elnyelt anyagról és energiáról Stephen Hawking brit fizikus, csillagász, a mai tudomány talán legjelentősebb gondolkodója. Új nézeteinek írásos összefoglalását a jövő hónapban hozzák nyilvánosságra.

Világ

Kettészakított egy csillagot egy fekete lyuk

Első ízben készített bizonyító felvételeket két műhold egy óriási űrbeli fekete lyukról, amely részben felfalt egy csillagot. Ilyen jelenségek egy csillagrendszerben 10 ezer évenként láthatók.

hvg.hu Tech

Fekete lyukakat vizsgál a japán műhold

A japán űrkutatási ügynökség (JAXA) sikeresen fellőtte új műholdját, amely a titokzatos fekete lyukak körüli kérdéseket hivatott megválaszolni.