szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vízpára nyomait mutatták ki egy Naprendszeren túli bolygó légkörében a csillagászok, és ez a felfedezés a szekértők értékelése szerint arra utal, hogy az élet elengedhetetlen eleme, a víz tőlünk távol is létezhet a világegyetemben.

Az Európai Űrügynökség (ESA), a londoni University College és a Párizsi Asztrofizikai Intézet kutatói felfedezésükről a Nature című tudományos lap csütörtökön megjelent számában számoltak be, hangsúlyozva: ez az első bizonyíték arra, hogy egy nem a Naprendszerhez tartozó planéta, vagyis tudományos nevén exobolygót vízgőz vesz körül. Azonban, hogy lehűtsék a szenzációra hajlamos vágyakat, mindjárt hozzá is fűzték: kizárt, hogy a tőlünk 60 fényévre lévő égitesten elképzelhető lenne az élet bármilyen formája is.

A HD 189733b jelzésű Jupiter méretű exobolygó ugyanis háromszor közelebb kering csillaga körül, mint a Föld a Nap körül. Ennek következében felszíni hőmérséklete nappal 2 ezer Celsius-fok, és éjszakára is csak 500 Celsius-fokra "hűl le" az atmoszféra. Márpedig ezek a pokoli körülmények az élet - legalábbis a földi értelemben vett élet - hordozására egyértelműen alkalmatlanok.
 
A felfedezés értékét az is növeli, hogy a csillagászok ráleltek arra a módszerre, amely révén Naprendszeren túli víz meglétét lehet kimutatni. S ha egyszer a világegyetem fürkészése közben a kutatók egy hozzávetőlegesen Föld-méretű kőzetbolygóra bukkannak, és annak felszínén víz jelenlétére utaló nyomokat találnak, az már bizony valóban csillagászati szenzáció lenne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Intelligens porszemcsékkel fedeznék fel a bolygókat

Brit mérnökök kisméretű, intelligens eszközöket vetnének be további bolygók felfedezésére. A porszem nagyságú készülékeket űrszondákkal juttatnák el az égitestekre, ott pedig a szélre bíznák mozgatásukat.

hvg.hu Tech

Bolygóközi internetet vizionál a Google alelnöke

Az internet lehetővé tette felhasználói számára az információkhoz való szabad hozzáférésen túl annak megosztását is, akik ezáltal fogyasztóból alkotóvá váltak – hangsúlyozta a Mindentudás Egyetemén tartott előadásában Vint Cerf, a Google alelnöke.

MTI Tech

Óriásbolygók holdjain is kialakulhat az élet

A tudósok szerint a földön kívüli életet először a Jupiter egyik holdján, az Európán érdemes keresni, ahol a jeges felszín alatt hatalmas óceánok lehetnek. A bonyolult és erős ár-apály hatások miatt ugyanis a Naptól távoli bolygók holdjai is felmelegedhetnek annyira, hogy kialakuljon rajtuk az élethez nélkülözhetetlen, meleg folyadékréteg.

MTI Tech

Többé nem számít bolygónak a Plútó

Nem számít többé bolygónak a Plútó, így Naprendszerünkben a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) döntése nyomán nyolc bolygó van a korábbi kilenc helyet.