szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Útjára bocsátották az első Hold körüli pályára tervezett kínai szondát a középnyugat-kínai Szecsuán tartományban lévő hszicsangi műholdkilövő állomásról.

A Holdistennő 1, azaz a Csang-o ji-hao űrszondát a Hosszú Menetelés-3A hordozó rakéta állítja föld körüli pályára, majd a szonda október 31-én indul el a Hold felé és a tervek szerint november 5-én áll Hold körüli pályára. A szonda várhatóan november vége felé küldi az első képeket a Hold felszínéről.

A kínai űrkutatásban mérföldkőnek számító eseményre több száz újságíró és legkevesebb kétezer fizetős turista érkezett a világ minden tájáról, jóllehet a kilövést bizonytalanná tette a szerda reggeli zuhogó eső. A műholdkilövő állomás 2,5 kilométeres körzetében és a rakéta röppályája alatt élő több ezer embert két órával a kilövés előtt evakuálták.

A Holdistennő 1 felbocsátása csak az első lépés a három részből álló kínai Hold-programban. 2012-ben egy ember nélküli Hold-jármű Holdra szállását tervezik; ez az égitest bizonyos területeit vizsgálná aprólékosan. A harmadik lépcsőben egy újabb jármű landolna a hold felszínén, amely az összegyűjtött mintákat vissza is hozná a Földre.

Egy kínai kormányhivatalnok múlt héten közölte: Kína bízik abban, hogy csatlakozhat a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fejlesztéséhez, amelyben jelenleg 16 ország vesz részt. Kína önállóként a világon harmadikként, elsőként 2003-ban juttatott embert az űrbe, 2005-ben újabb két tajkonautájuk öt napot töltött odafenn.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Űrszondák csúcstalálkozója a Vénusznál

Egy amerikai és egy európai űrszonda randevúzik a kozmoszban, - teljesen véletlenül. A Die Welt című német napilap online változata tudósít arról, hogy az európai "Venus Express" már évek óta kering a szomszédos bolygó mellett, vizsgálva annak atmoszféráját. Az amerikai "Messenger" úton van a Merkúr felé, hogy annak az időjárását kutassa, és eközben halad el a Vénusz mellett.

Bari Máriusz Tech

Japán is a Holdat fotózza

Leválasztotta magáról a Kaguya űrszonda az Rstar bébiműholdat, amely a Hold gravitációs mezejéről készít aprólékos méréseket. A japán JAXA űrügynökségnek egyidőben megérkeztek a szonda Holdról készített első nagyfelbontású fotói.

MTI Tech

Japán után Kína is szondát küld a Holdra

A Hold körüli pályára tervezett első kínai szondát október végén bocsátják fel az ázsiai országban, 15 éven belül pedig embert szeretnének a Föld kísérőjére juttatni.

MTI Tech

Űrszonda indul a Vestához és a Cereshez

Ha az időjárási feltételek engedik, és műszaki probléma sem merül fel, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA csütörtökön útjára indítja a Dawn (Hajnal) nevű űrszondáját, amelynek feladata a két legnagyobb kisbolygó, a Ceres és a Vesta tanulmányozása lesz

MTI Tech

A Holdról hozna héliumot Kína

Kína a Hold minden egyes négyzetcentiméteréről térképet kíván készíteni - közölte a kínai állami holdkutatási program vezetője.