szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Villámlásokat észlelt az Európai Űrügynökség (ESA) Venus Express nevű szondája, ezzel több évtized feltételezését igazolta a tudomány számára.

Változatosság a monoton időjárásban
© sxc.hu
Amióta a NASA egyik szondája 1978-ban elektromos aktivitás jeleit fedte fel a Vénusz légkörében, a kutatók próbálták bebizonyítani, hogy villámlások vannak a közeli bolygón, de a jelek interferenciája miatt ez sosem sikerült - mint arról a Nature című amerikai tudományos folyóirat beszámolt.
 
A Venus Express azonban mágneses antennájával egyértelműen kimutatta, hogy villámok csapkodnak felhőtől felhőig, 56 kilométerre a Vénusz felszínétől.
 
A kutatók szerint a villámlás utalhat arra, hogy valamikor esetleg élet is volt a Vénuszon, de ez csak a bolygó nagyon korai időszakában lehetett.
 
A Vénusz atmoszférája jelenleg ugyanis százszor sűrűbb, mint a Földé, és 900-szor magasabb a hőmérséklete, felhői pedig kénsavból állnak.
 
A Vénuszon az időjárás meglehetősen egyhangú, több száz éven át mit sem változnak a szelek, ám a villámlások némi színt visznek ebbe a monotóniába a kutatók szerint.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Űrszondák csúcstalálkozója a Vénusznál

Egy amerikai és egy európai űrszonda randevúzik a kozmoszban, - teljesen véletlenül. A Die Welt című német napilap online változata tudósít arról, hogy az európai "Venus Express" már évek óta kering a szomszédos bolygó mellett, vizsgálva annak atmoszféráját. Az amerikai "Messenger" úton van a Merkúr felé, hogy annak az időjárását kutassa, és eközben halad el a Vénusz mellett.