szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Olyan anyagot fejlesztettek ki az arizonai egyetem tudósai, amelyben percek alatt hozhatóak létre hologramok – számol be a felfedezésről a Nature magazin. Arról azonban nem ejt szót, hogy a felrajzolt kép pár óra múltán eltűnhet.


© Savas Tay
A hologramok készítése igen hosszadalmas és komplex munka: a visszatükrözött lézerfényt egy másik lézersugárral keverik, így hoznak létre egy statikus képet. Savas Tay és munkatársai viszont egy vékony, fényelnyelő polimert készítettek, amire percek alatt lehet képeket írni vagy ugyanolyan gyorsan letörölni, sőt, másik képet is meg lehet rajta jeleníteni. Az anyag több száz írás és olvasás után is stabilnak mutatkozott, a benne rögzített képek majdnem olyan élesek, mint az NTSC rendszerű (az amerikai és japán) tévéadás képei.

Az új anyag rendkívül jól tudja tárolni azokat az optikai interferenciákat, amelyekkel a hologramokat is készítik. A folyamat során a mintába összeálló elektronok eredeti állapotukba rendeződnek vissza, s a fejlesztők szerint a fél másodperc alatt rögzített kép körülbelül három órán keresztül marad látható, ha mindez 4 kilovoltos elektromos mezőn belül történik.

A holografikus képernyőt a jövőben operációk során használhatnák vezérfalként, vagy a gyógyszerkutatásban a molekuláris kapcsolatok vizsgálatára. A képernyőhöz fejlesztett író-olvasó-felvevő rendszer jelenleg MRI- és CT-felvételeket, műholdas és légi képeket, valamint egyes mikroszkópok által rögzített képeket tud kezelni. A bemutatott felvételeket egyelőre csak egy 10x10 centiméteres képernyőn jelenítették meg a kutatók, de azt állítják, az elkészíthető képernyőméreteknek nincsen technológiai határa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Nemzetközi Fényszimpózium Budapesten

Látványos bemutatókkal, izgalmas előadásokkal, képzőművészek, fizikusok, krisztallográfusok részvételével rendezik meg péntektől Budapesten a VII. Nemzetközi Fényszimpóziumot – mondta a társszervező Nemzetközi Kepes Társaság elnöke az MTI-nek.

MTI Tech

Konyhasóból állítottak elő lézersugarat

Amerikai kutatók új elven működő koherens elektromágneses sugárforrást jósolnak: számításaik szerint mechanikus hatásra a konyhasó kristályban is keletkezhet a lézersugárhoz hasonló infravörös fény. Ez az első olyan koherens sugárzást kiváltó mechanizmus, ami nem a lézer elvén működik.