szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kutatók szerint az események láncolatát ki lehet számítani: a globális felmelegedés következtében olvad a sarki jég, emelkedik az óceánok szintje, ez pedig elkerülhetetlenül oda vezet, hogy végleg eltűnik sok kis sziget.

Ez történt a Kiribati Köztársaság két szigetével, Tebua Terawával és Abanuebával. Kiribati a Csendes-óceánban 33 kis korallszigetből áll, amelyekből jelenleg 21 lakott. A szigetcsoport 1979 óta független, lakosainak száma 105 400.

A kutatók ugyan az évszázad végére teszik annak a veszélynek a realizálódását, hogy a többi kis sziget is víz alá kerül, Anote Tong elnök felhívásából azonban világosan kiderül, hogy az élet ellehetetlenedése rajtuk máris elkezdődött. Egyre fenyegetőbb ugyanis az édesvízhiány. A szigeteken nincsenek folyórendszerek,
nincsenek víztározók, és a lakosság előtt szinte ismeretlen a ciszterna, amely felfoghatná az esővizet. Egyetlen édesvízforrásuk a talaj víztároló rétege volt, és éppen ezt fenyegeti az óceán emelkedő szintje. A korall porózus szerkezetébe behatoló tengervíz sóssá, tehát ihatatlanná teszi ezt a vízkészletet, ugyanakkor gyorsítja a talaj erózióját. Ha számításba vesszük, hogy ez a tengervíz egyre szennyezettebb is, a helyzet valóban katasztrofális - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

A kis köztársaság a maga szerény anyagi eszközeivel próbál a helyzeten változtatni. Néhány nemzetközi intézmény, így az ENSZ támogatása mellett azonban a vízhiány megoldását célzó beruházásokhoz államok segítségére is szükség van - és hogy a negatív folyamat legalább lassuljon, arra is, hogy a Föld minden állama komolyan vegye a szennyezés és a üvegházhatás csökkentését célzó szabályokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

A klímaváltozásnak is vannak előnyei

A klímaváltozásnak jó oldalai is lesznek – állítják osztrák kutatók az idén nyáron véget ért „StartClim” elnevezésű nagyszabású projekt eredményeit értékelve.

Vélemények

Klímaváltozás

Állítólag szeptember közepén tárgyalja az Európai Bizottság azt az elképzelést, amely korlátokat állítana az európai energiaszektorba tulajdonosi minőségben behatolni szándékozó, EU-n kívüli cégek elé. A kiszivárgott hírek szerint a napirendre kerülő - és Oroszországban máris heves reakciókat kiváltó - javaslatok között szerepel, hogy a bizottság esetleg felhatalmazást kapna a külső befektetők tranzakcióinak jóváhagyására, illetve viszonossági klauzula érvényesítésére az energiaágazatukat külföldiek elől elzáró harmadik országokkal szemben. Nem közömbös, hogy a brüsszeli kezdeményezés mézesmadzagként is szolgálna olyan tagállamok orra előtt, amelyek külső felvásárlásoktól tartva ódzkodnak saját energiaszektoruk teljes liberalizálásától.

MTI/hvg.hu Tech

A klímaváltozás népvándorláshoz, az pedig háborúhoz vezet

A globális felmelegedés egyike a legjelentősebb fenyegetéseknek, amelyekkel az emberiségnek szembe kell néznie – figyelmeztettek kutatók, ismertetve egy tanulmányt, amely szerint klímaváltozások a múltban éhínségekhez, háborúkhoz és népességcsökkenéshez vezettek.

hvg.hu Tech

Google: harc a klímaváltozás és a krízisek ellen

A Google.org öt kulcsfontosságú kezdeményezést jelentett be annak a törekvésnek a jegyében, hogy az információ hatalmát és a technológiát az emberi életminőség javítása érdekében használja fel. Ennek pénzügyi hátterét a Google alapítói közti megállapodás képezi, miszerint a cég tőkéjének és az éves nyereségnek körülbelül 1 százalékát, illetve alkalmazottaik munkaidejének egy részét jótékonysági célokra fordítják.

MTI Világ

Klímaváltozás: szövetséget ajánl az EU

A negatív hatású éghajlatváltozás elleni harc fokozása érdekében szövetséget ajánl az Európai Unió a szegény, fejlődő országoknak - ennek keretében egyebek között jelentős uniós támogatással igyekeznek javítani az érintett országok felkészültségét természeti katasztrófákra.

hvg.hu Tech

Kéthetes csúcs Balin a klímaváltozásról

A szigetországban rendezett kormányközi konferencián a küldöttek az üvegházhatást okozó gázok hatékony korlátozásáról és a környezetbarát technológiákról tárgyalnak, valamint arról, hogy a legaktívabban szennyező, ám fejlődő országokat milyen módon lehet rábírni a kvóták betartására.

MTI Világ

Patthelyzett a klímaváltozási konferencián

A klímaváltozási konferencia sikerét veszélyezteti a patthelyzet, amely az Egyesült Államok és az Európai Unió között alakult ki a kibocsátási értékek körül - figyelmeztetett egy nappal a Balin zajló csúcsértekezlet zárása előtt az ENSZ Éghajlatváltozási Titkárságának vezetője.