szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A ruha- és az egészségiparban is felhasználható az öntisztulásáról híres titánium-dioxid, mutat rá az ausztrál Walid Daoud és társai. A Monash egyetem kutatói olyan szövetet hoztak létre, amely napfény hatására lebontja a rákerült ételmaradékot és szennyeződéseket. Többek között.


Fent: gyapjú, középen: módosítatlan
nanorostos anyag, lent: kémiailag
módosított nanorostok
© American Chemical Society


A titánium-dioxidot manapság napolajakban, fogkrémekben és festékekben használják, az anyag ultraibolya fény és vízgőz hatására pedig hidroxilgyököket képez, azaz lebontja, kvázi oxidáció hatására elégeti a szerves anyagot.

A titánium-dioxid a baktériumokat is elpusztítja, mert lebontja a mikroorganizmusok sejtfalait, emiatt az öntisztító ruhaanyagok kifejezetten jól jöhetnek kórházakban és egyéb egészségügyi helyeken is. Az öntisztítás alapvető dolog lesz a jövő kórházaiban, ami többek között azért is jó, mert a kórokozó baktériumok akár három hónapig is elélhetnek a szennyezett ágyneműben.

Az öntisztító gyapjú, selyem és kender elkészítése bonyolult volt, ezekben az anyagokban ugyanis egy olyan keratin nevű fehérje van, amely nem képes reakcióba lépni a titánium-dioxiddal, a kutatók a rostok felületét kémiailag módosították, hogy az öntisztító nanoréteget magához vonzza a ruhaanyag. A nanokristályok további előnye, hogy míg le tudja bontani a gyapjúra került szennyeződéseket, a ruhát magát nem, valamint az anyag külsejét és
érzetét sem változtatják meg.

A Chemistry of Materials szaklapban közölt tanulmányban még a különböző foltok eltűnésének idejéről is szó esik: a kutatók szerint az anyagot 20 óráig kell a napon hagyni ahhoz, hogy eltűnjön belőle a vörösbolt. Ennél kevesebb idő, 17 óra kell a tintafoltnak, a kávéfoltot pedig két óra alatt is el lehet felejteni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A zöld technológia és a nanotudomány éve volt 2007

Az elmúlt esztendőben előretörtek a környezetbarát, fenntartható technológiák, s létezik már módszer, amelynek segítségével olcsóbban lehet napelemekkel energiát előállítani, mint széntüzelésű erőműben. Természetesen a tudomány és technika egyéb területein sem állt le a fejlődés. Összeállításunkban megnézzük, melyek voltak az idei év legérdekesebb fejlesztései, találmányai és felfedezései.

Bari Máriusz Tech

Spermium mozgatná a nanoeszközöket

Ha a férfi hímivarsejtek működéséért felelős biológiai motort sikerül átültetni egy chipre, az emberi szervezetbe juttatott nanokészülékeket maga a vércukor működésben tarthatja, írja a Discovery News.

ATV Tech

Nanotechnológia: hol tart a közeljövő sikerágazata hazánkban?

Az alkalmazott tudományok számos területét egyesítő ágban világszerte dinamikus fejlődés tapasztalható. Valamivel több mint egy éve Magyarországon is megalapították az első nanotechnológiai kutatóintézetet, ahol többek között egy világszabadalom, illetve egy forradalmi rákgyógyszer kifejlesztésén dolgoznak. Jelentés a magyar nanotechnológia „frontvonalából”.

hvg.hu Tech

Nanotechnológia a lelke a hajtogatható tanulmány-telefonnak

A New York-i Modern Művészetek Múzeumában (MoMA) 2008. február 24-től május 12-ig nyitva tartó „Design and the Elastic Mind” (Dizájn és a Rugalmas Elme) kiállításán bemutatták a Nokia Kutatóközpont (NRC) és a Cambridge-i Egyetem (Egyesült Királyság) által közösen kifejlesztett nanotechnológiai tanulmányt, a Morph-ot. A Morph a kiállítás katalógusában és a MoMA hivatalos honlapján egyaránt szerepel.