szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Német tudósok egy csoportja arra lett figyelmes, hogy találhatóak az agyban olyan sejtek, amelyek sérülés esetén képesek osztódni és átvenni a sérült agysejtek helyét, azaz regenerálják az agyszövetet.


A Proceedings of the National Academies of Science cikke szerint Magdalena Götz és kollégái arra döbbentek rá, hogy az agysérülést követően bizonyos sejtek egy csoportja növekedésnek és osztódásnak indul. Az asztrocitáknak nevezett sejtek gyakorlatilag őssejtforrásként működnek - az agysérülés helyén más sejttípusokká, például idegsejtekké is át tudnak alakulni. A többi agysejt nem rendelkezik ilyen képességgel.


A kutatók egerekben mesterségesen létrehozott agysérülésekben vizsgálták az asztrociták viselkedését. A traumatikus sérüléseket követően a sejtek gyakorlatilag "újraindultak", így kerültek őssejtekhez hasonló állapotba. Míg az alkalmazott módszerek még nagyon nem tökéletesek és csak egerekkel végeztek kísérleteket, a halott vagy sérült agysejtek gyógyítása vagy cseréje hatalmas előrelépés lehet az Alzheimer-kórban szenvedőknek is - mindenesetre kérdéses, az agy öngyógyító képessége mennyire fokozható.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

A cukorbetegség egyik formája az Alzheimer-kór?

Egy új kutatás eredményei alátámasztják azt az elméletet, miszerint az Alzheimer-kór nem más, mint a cukorbetegség egyik formája. A szellemi leépüléssel járó betegségnél az agy ugyanis nem jut elég inzulinhoz.

hvg.hu Plázs

Alzheimer-kór: megfejthető a leépülés titka?

Világszerte több millió ember, az európai lakosság 6-7 százaléka szenved az időskori szellemi leépülést leggyakrabban okozó Alzheimer-kórban. A betegség nagyfokú idegsejtpusztulással jár, s a folyamatot ma még csak lassítani lehet. Reményt jelent a genetikai háttér felderítése, amely új alapokra helyezheti a gyógyítást.

MTI Plázs

Alzheimer-kór: genetikai mutációk után kutatnak

Az Alzheimer-kór a rohamosan elöregedő társadalomban óriási feladatok elé állítja az orvostudományt. Brit tudósok bejelentették, hogy az eddigi legnagyobb szabású géntanulmányba kezdtek, amelynek segítségével szeretnék feltérképezni, mely gének felelősek a rettegett betegség kialakulásáért.

Bari Máriusz Tech

Agysokkal vagy sisakkal gyógyítható az Alzheimer?

Egymással egyidőben az Alzheimer-kór két lehetséges kezelési módszeréről is beszámoltak: a sunderlandi egyetem kutatói egy infravörös fénnyel működő sisakot állítottak elő, míg kanadai fejlesztők az agy mélyebb rétegeinek elektromos stimulációjára szavaznak, igaz, erre krónikus testsúlykezelés közben jöttek rá, számolt be a BBC News.