szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Nem tudta visszaszorítani az öntisztító anyagok fejlesztését a két évvel ezelőtti botrány sem, amely egészségügyi veszélyek sorát kötötte az egyik gyártási komponenshez. A közelmúltban három hasonló fejlesztést is reflektorfénybe vont a Treehugger ökoportál.


2006-ban nyolc amerikai gyártó kötött egyezséget arról, hogy 2015-ig teljesen kivonják a teflongyártásból a perfluorooktánsavat. A PFOA néven elhíresült komponens nemcsak a teflongyártásnak, hanem a folttaszító anyagok gyártásának is alapanyaga - ugyanakkor 2006-ban az EPA, az USA környezetvédelmi hatósága hívta fel a figyelmet arra, hogy számos orvosi kutatás rákkal, sztrókkal és más megbetegedésekkel hozta kapcsolatba.

Az öntisztító anyagok fejlesztésében azonban más alternatívák is léteznek a PFOA-n kívül. A Treehugger elsőként említi a Schoeller cég Nanosphere nevű technológiáját, amelynek weboldalán látható: a ruhára cseppentett méz nyom nélkül, higanyként csúszik le a ruhára helyezett nanofelületről. A svájci cég a mézen kívül balzsamecettel, borral és kávéval is demonstrálta az anyag képességeit. 

A cég nyilatkozata szerint az anyagokat borító nanoréteg nem szakad szét, kopásálló, valamint képes gyakori mosás és anyagterhelés mellett is aktív védelmet nyújtani, ugyanakkor a Nanosphere-ruhákat ritkábban kell mosni, alacsonyabb hőmérsékleten. Hasonló anyagot fejleszt az amerikai Nano-Tex is, amely a videón is látható módon képes a víztaszításra, ahogyan - az eddig említett anyagoktól eltérően  - szervetlen GreenShield is.

Mindegyik megoldás ugyanazon az elven működik: a mikroszkopikusan durva felületen a víz- és olajmolekulák egyben maradnak, nem terülnek szét a textilfelületeken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!