szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"A közeljövőben várhatóan bekövetkező visszaesés ellenére ne temesse senki az innovációt, mert a recesszió utáni felfutás általában gyors, a mostani fiatalok eredményei ezt is segíthetik" - mondta Szabó Gábor akadémikus, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke abból az alkalomból, hogy a szervezet csütörtökön Budapesten ismét meghirdette ifjúsági tehetségkutató versenyét.

A 18. ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató versenyt a MISZ mellett az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint médiatámogatóként a Duna Televízió szervezi. Az idei tanévben egyénileg vagy kétfős csapatban pályázhatnak az 1988. október 1. és 1995. augusztus 31. között született diákok, beleértve a határon túli magyar fiatalokat is.

Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke ismertette a zsűrizés szempontjait, melyek nem változtak a verseny első, 1991-es elindulása óta: a pályamű témaválasztása, megközelítése, újszerűsége, tudományos értéke, valamint az elkészülő modell működőképessége és hasznosíthatósága.

Manherz Károly, az OKM felsőoktatási és tudományos szakállamtitkára hangsúlyozta, egyre erősebb a törekvés arra, hogy a természettudományos tárgyakat az érettségi rendszerbe beemeljék.

Ormos Pál akadémikus, a zsűri elnöke az MTI kérdésére elmondta, hogy míg az előző években száz körül vagy fölötte volt a benyújtott pályázatok száma, addig 2007-ben csak 66 pályamű érkezett. Érdekes a nemek aránya is, csupán kilenc pályázatot állítottak össze lányok.

A verseny az elmúlt évekhez hasonlóan két fordulóban zajlik. Az első fordulóban január 7-ig az ötleteket várják a szervezők, legfeljebb két oldal terjedelemben. A pályázatok közül a tudományos és gazdasági élet neves képviselőiből álló, 18 fős zsűri választja ki azokat, melyeknek összeállítóit felkéri, dolgozzák ki részletesebben elképzelésüket. Erre 2009. május 4-ig lesz módja a fiatal tehetségeknek.

A díjazottaknak egy évig 8-30 ezer forintig terjedő ösztöndíjat folyósítanak, támogatják szakmai, tudományos fejlődésüket, valamint részt vehetnek az Európai Unió által szervezett tehetségkutató versenyen is. Az érintett iskoláknak csak mintegy harmadából jelentkeztek korábban jelöltek a megmérettetésre, a tanárok lelkesítő hatása a legfontosabb tényező ebben - véli a zsűri elnöke.

Az egyetemre készülő diákok számára fontos, hogy a tehetségkutató verseny 1. - 3. helyezettjei a felsőoktatási intézmények döntése alapján 25 többletpontot kaphatnak a felvételi eljárásban. A részletes felhívás a Magyar Innovációs Szövetség weboldalán olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Magyar innováció: erőtlen teknősök, újszerű ötletek

Sokan, sok helyen megjelölték már a kutatás-fejlesztést és az innovációt, mint a Magyarország számára lehetséges egyetlen járható utat a globális versenyben. Azt is tudjuk, utolsókból is lehetnek elsők, de hogyan? A támogatások nagyobb arányú és hatékonyabb kihasználásával és a szellemi alkotások eredményes védelmével – mondják most a szakértők.

MTI Tech

Európai Innovációs és Technológiai Intézet: alakuló ülés

A hatékonyság és a versenyképesség növelését, a kapacitások jobb kihasználását és az innovatív, tehetségközpontú szemlélet fontosságát emelte ki az Európai Bizottság elnöke. Barroso, a magyar kormányfő, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és a többi magas rangú hazai és nemzetközi felszólaló az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) igazgatótanácsának hétfői alakuló ülésén, Budapesten.

Tech

Magyar Bálint az unió új innovációs intézetéről

Az Európai Bizottság július 30-án kinevezte a budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézet (The European Institute of Innovation and Technology, EIT) Igazgató Tanácsának tagjait. A testület – amelyben helyet kap Magyar Bálint is – szeptember 15-én tartja alakuló ülését fővárosunkban. Magyar Bálintot kérdeztük, milyen célokat követ az újsütetű intézmény? Miképpen próbálja ledolgozni kutatás és fejlesztés terén Európának az USA-val szemben jelentkező lemaradását?