szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy új közös kutatás-fejlesztési pályázat előkészítése volt az egyik központi témája a december 1-2. között Budapesten megrendezett magyar-francia tudományos tanácskozásnak.

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) közleménye szerint a pályázat magyar-francia együttműködésben, a gének kölcsönhatásával foglalkozó genomika, valamint orvosi, agrár- és környezetvédelmi célú biotechnológia témakörben folyó projekteket támogat majd. A három éves programra a felek összesen mintegy 6-6 millió eurót különítenek majd el. Ebből az összegből várhatóan 10-15, kiválósági alapon kiválasztott pályázat támogatására kerülhet sor. A magyarországi pályázati felhívás 2009. januárjában jelenik meg.

Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök 2007-ben állapodott meg Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel a magyar-francia kutatás-fejlesztési (K+F) együttműködési program továbbfejlesztéséről. A program megvalósítása érdekében kezdeményezte a magyar Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal és a francia Nemzeti Kutatási Ügynökség (Agence National de la Recherche, ANR) egy közös pályázati kezdeményezés kialakítását - emlékeztetnek az NKTH keddi közleményében.

A közlemény szerint az elmúlt időszakban Franciaország Magyarország legfontosabb partnere lett a kutatás-fejlesztés területén. Jacques Chirac francia köztársasági elnök 2004-es magyarországi látogatása óta a két ország számos bilaterális egyezményt írt alá. Több francia nagyvállalat, így például a Sanofi-Aventis vagy a Servier folytat Magyarországon jelentős K+F tevékenységet.

A mostani szakmai találkozót René Roudaut magyarországi francia nagykövet és Csopaki Gyula, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnöke nyitotta meg a Budapesti Francia Intézetben.

A rendezvény célja részben a francia-magyar tudományos kapcsolatok erősítése, részben a pályázati kezdeményezés előkészítése. A tanácskozáson az érintett francia és magyar kutatók megvitatták a jelenlegi közös együttműködések eredményeit, illetve áttekintették a jövőbeni közös kutatási terveikben rejlő lehetőségeket. A rendezvénynek folytatása is lesz: várhatóan 2009 február elején, egy Párizsban szervezett konzorciumépítő tanácskozás járul majd hozzá ahhoz, hogy a magyar és a francia kutatók minél sikeresebben vehessenek részt a pályázaton.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!