szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy amerikai egyetem professzora olyan félvezetőt fejlesztett ki, amely akár összetettebb formákat is képes követni, vagyis nyújtható és csavarható, mégse veszít vezetőképességéből.

A Physorg értesülései szerint az új technológiát Jizhou Song, a University of Miami professzora dolgozta ki, John Rogers (University of Illinois) és Yonggang Huang (Northwestern University) kollégáival együtt. A fejlesztés olyan félvezető nanoanyagokon alapul, amelyek akár eredeti méretük 140 százalékára is megnyújthatóak, s egy centiméteren belül akár 90 fokos fordulatot is kibírnak. Az így létrejövő drótok és kábelek fontos szerephez juthatnak a szemet helyettesítő minikamerákban, intelligens sebészeti kesztyűkben, kibernetikus protézisekben, folyadékkristályos (LCD) kijelzőkben, illetve repülőgép-alkatrészekben.

„Nagy az érdeklődés az új fejlesztés iránt, mivel számos olyan eszközben lehet alkalmazni, amelyek működés közben változtatják az alakjukat, és extrém mechanikai hatásoknak vannak kitéve” – magyarázta Song. „Ezeknek a követelményeket szinte lehetetlen a hagyományos megoldásokkal megfelelni.”

A fejlesztés lényegét apró szilícium szigetek képezik, amelyhez rögzítik az eszközöket, illetve az elektromosságot vezető kábeleket. A szigetek kémiailag kötött, előre megfeszített, rugalmas szubsztrátot alkotnak. Amikor a feszítés abbamarad az áramkörök fém szálainak alakja megváltozik, s ívekbe rendeződik, hogy alkalmazkodjon a szubsztráthoz, ám eközben ne sérüljön vezetőképessége.

Az újonnan kifejlesztett félvezetőről a kutatók a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című folyóiratban számoltak be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Horgony szakította el a nemzetközi internetes kábelt

Egy tenger fenekén heverő horgony szakította el a nemzetközi internetes kábelt a Perzsa-öbölben, ami drámai szolgáltatás-kimaradást okozott a múlt héten a Közel-Keleten és Ázsia egyes részein - közölte a vezetéket működtető társaság pénteken.

hvg.hu Tech

Hogyan ütheti ki egyetlen kábel a fél magyar netet?

Vasárnap órákon át országszerte akadozott, leállt az internet-szolgáltatás, miután egy kábelt átvágtak Baranya megyében. Hogyan lehetséges, hogy egy ilyen hiba egy fél országban működésképtelenné teszi azt a hálózatot, amelynek éppen az lenne a lényege, hogy decentralizált, tehát – elvileg – kiküszöböli a hasonló problémákat.

Bari Máriusz Tech

Elfelejthetjük a kábeleket, levegőből jön majd az áram

Vezeték nélküli elektromos rendszert fejlesztettek ki és demonstráltak az Intel kutatói. Az eredetileg az MIT egyik fizikusa által megálmodott ötletet csak WiTricity-nek hívják, a hosszútávú elképzelések szerint a világrengetőnek is nevezett ötlet először a töltőket, majd az elemeket teszi feleslegessé.

hvg.hu Tech

Óriás optikai kábellé alakíthatnánk testünket

Svéd tudósok jöttek rá arra, miként lehet a DNS-láncokat apró optikai kábelekká átalakítani. Az ilyen nano-üvegszálak nemcsak az optikai számítógépekben jelenthetnek majd áttörést, hanem azokban a mesterséges fotoszintézis-rendszerekben is, amikkel a mai napelemeket lehetne helyettesíteni.

hvg.hu Tech

Terabites kábellel hódít Ázsiában a Google

Két éven belül jelentős telekommunikációs erő válhat a Google-ből az ázsiai térségben, röppent fel a hír egy ausztrál hírügynökség cikke nyomán. Mindez annak a hatalmas kapacitású adatkábelnek lesz köszönhető, amelyet a keresőcég 2009-ben állít szolgálatba a Csendes-óceán alatt.