szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az akár kétszáz évig is élő grönlandi bálna zenei tehetségével kitűnik rokonai közül. A koppenhágai egyetem kutatói észak-atlanti vizsgálataik során kiderítették, hogy az állatok képesek két szólamban énekelni és más bálnafajok hangját utánozni, sőt a többi tengeri emlőstől eltérően minden évben új repertoárral állnak elő.

A kutatók víz alatti mikrofonokkal tanulmányozták egy nyugat-grönlandi partszakasz, a találó elnevezésű Disko-öböl hangjait. Valóságos zeneműkincset vettek fel, és a bálnát el is nevezték a tenger csalogányának - tudósít a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása.

A dallamok évente változnak, hasonlóan az emberek világához, ahol minden évben új nyári sláger szól a rádiókból- nyilatkozta a Grönlandi Rádiónak (KNR) az öbölben végzett kutatások vezetője, Regnar Möbjerg Christensen.

Óriási éneklő tengeri uborka?
© Greenpeace

A grönlandi bálna (Balaena mysticetus) a leghosszabb életű emlős a világon. Egyes egyedek a kétszáz évet is megérik. A faj az Atlanti-óceán északi részén a XX. század elejére csaknem teljesen kipusztult a túlzott bálnavadászat miatt.

Csupán az elmúlt években láttak a grönlandi vizekben újra nagyobb számú csapatokat. A kutatók azt feltételezik, hogy a ma elsősorban Alaszka körül élő bálnák az éghajlatváltozás miatt vándoroltak az Északnyugati Átjárón át a Disko-öbölbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Szonárok miatt jönnek fel túl gyorsan a felszínre a bálnák

A csőröscetek "keszonbetegséget" kapnak, ha túl gyorsan úsznak fel a felszínre - például, amikor a haditengerészet hajóinak szonárjaitól megijednek. Ezt az elméletet támasztja alá egy új tanulmány, amely a jövőben segíthet a kutatóknak megérteni, miért szenvednek a csőröscetek jobban szonártól, mint más tengeri emlősök.

MTI Tech

A drogcsempészek is veszélyt jelentenek a bálnákra

A klímaváltozáson és a növekvő tengeri hajóforgalmon kívül a kábítószer-kereskedők által jelzésre használt cianid jelenti a legfőbb veszélyt a szürkebálnákra, akik minden télen átkelnek a Kaliforniai-félsziget partjainál - figyelmeztetnek a mexikói hatóságok.