szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Harpokratésznak, a titoktartás egyiptomi istenének szobrocskáját tárták fel Nagy-Britanniában - ez a legkorábbi egyiptomi istenábrázolás, amely a római kori Britanniába kerülhetett.

A Readingi Egyetem régészei 1997 óta folytatnak ásatásokat Silchester közelében, ahol Calleva Atrebatum erődített várost (oppidumot) tárják fel - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.

Calleva Atrebatum városa poligonális elrendezésű volt, a Kr. u. I-II. évszázadban a településen zömmel faépítményeket emeltek, a város amfiteátruma, amely Kr. u. 70-80. táján épült, a városfalakon kívül kapott helyet. A legtöbb római kori település a rómaiak távozása után is lakott maradt, Calleva Atrebatumot azonban lakói szokatlan módon elhagyták.

A tavalyi ásatási szezonban előkerült leleteket az elmúlt egy év alatt megtisztították, majd restaurálták, s most kerültek vissza elemzésre a régészekhez. Michael Fulford professzor szerint a tavalyi leletek közül a legértékesebb egy szénserpenyő, amelyet Harpokratész, a titoktartás, a  hallgatás egyiptomi istennek bronzszobra díszít. A szénserpenyő az egyetlen a maga nemében, amely a brit szigeteken előkerült.

"A szénserpenyőt a Kr. u. 40-es évek közepén-végén importálhatták, s a hatvanas évek végéig használhatták. A szobrocska a római kori Britanniába behozott legkorábbi egyiptomi istenábrázolás, s egyben az első római kori luxustárgy, amelyet Angliában találtunk.     Harpokratész nem más, mint a gyermek Hórusz, Ízisz és Ozirisz fia, akit az egyiptomiak gyakran az ajkai elé emelt mutatóujjal ábrázolták. Ez a gesztus jelenítette meg nevének hieroglifáját, ám a görögök és a rómaiak félreértették az ábrázolását, s 'adoptálták' mint a hallgatás, a titoktartás istenét. A Harpokratész nevet is a görögök adományozták az 'örökbefogadott' istennek" - magyarázta Michael Fulford professzor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!