szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Mit érnek az energiatakarékos égők, amelyek felváltják a forgalomból kivonandó hagyományos izzókat? – mindez kiderül a HVG eheti számának vizsgálódásából.

„Azt ne vegye meg, mert régi, kifutó modell! A dobozra ráírták ugyan, hogy 6000 órát bír, de lehet, hogy csak 200-at, sőt jó eséllyel már az első felkapcsoláskor kiég. Ha pedig mégsem, árthat vele a gyerekeinek, ki tudja, milyen olcsó anyagokat raktak bele!” – intette óvatosságra a HVG villanykörte-beszerző körútját járó munkatársát az egyik legnagyobb budapesti világítástechnikai szaküzlet eladója. A figyelmeztetéssel kombinált jellemzés éppen a cég pár száz forintos, saját márkás kompakt fénycsövére vonatkozott. A világmárkák esetenként több ezer forintot kóstáló termékei mellett a szaküzletek olcsó távol-keleti égők tömkelegével igyekeznek kiszolgálni a változás miatt elégedetlen fogyasztókat.

Az árolló szélesre nyílásának az az oka, hogy az EU tagállamaiban fokozatosan kivonják a forgalomból a hagyományos volfrámszálas izzókat. Az első áldozat – még tavaly ősszel – a százas körte volt, ezt idén szeptember 1-jétől a 75 wattos követte, és 2012-ig az összes hagyományos villanykörte eltűnik a polcokról.

A fogyasztókat az új fénycsövek bizarr formája mellett azok esetleges higanytartalma, valamint ultraibolya sugárzása is aggaszthatja. Hogy miben segíti a vásárlót az izzók színvisszaadási indexe, s hogy a tesztelt tizenhárom energiatakarékos villanykörtéből melyek bizonyultak a legjobb vételnek, az a legfrissebb HVG-ből kiderül.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

HVG-teszt: nem gyógyítják a náthát a náthagyógyszerek

Nem gyógyítják a náthát a náthagyógyszerek – derül ki a HVG Patikamérlegen című összeállításából, amiben a hetilap annak járt utána, hogy mire jók a legnépszerűbb náthagyógyszerek, amelyekre többmilliárd forintot költünk.