szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kutatók mediterrán barátfókák telepére bukkantak Görögország egy rejtett szegletében: a faj hatszáznál is kevesebb egyedével a világ legveszélyeztetettebb fókája, egyben az egyik legveszélyeztetettebb tengeri emlős.

A telep pontos helyét nem hozzák nyilvánosságra a kutatók, mivel a mediterrán barátfóka (Monachus monachus) épp a turisták miatt került szorult helyzetbe, de fotókat itt láthat az állatokról.

A barátfóka eredeti tartózkodási helye ugyanis a nyílt, homokos tengerpart volt, míg az ember ki nem szorította onnan - mondta Alekszandrosz Karamanlidisz, a Mom nevű görög barátfóka-védelmi szervezet koordinátora a BBC News-nak. Azóta a legtöbb populáció félreeső part menti barlangokba húzódott vissza, ahol a szaporulat túlélési esélyei is csökkentek. 

Az Égei-tenger parányi szigetén előkerült fókák azonban még mindig biztonságban érzik magukat, és kint heverésznek a homokos fövenyen. Az éves szaporulat az újonnan felfedezett kolóniában az egyik legmagasabb a Földközi-tengeren. A fókákat húsz éve kutató Mom munkatársai kamerákat helyeztek el a szigeten, hogy messziről is megfigyelhessék az állatokat. Remélik, hogy ez a kis sziget megmenekül a turistahadaktól, és továbbra is biztonságos otthont nyújt a ritka emlősöknek. 

A mediterrán barátfóka globális populációjának több mint a fele él Görögországban. A Mom indítványozta a görög kormánynál, hogy a sziget fókák által lakott részét - a hozzá tartozó part menti vizekkel együtt - helyezze védelem alá. A fókák ugyanis csak ezeknek az ember által elérhetetlen szigeteknek köszönhetően élnek még Görögországban - magyarázta Karamanlidisz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!