szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Egy biztonsági őr a mai monitoring rendszerek segítségével általában egyszerre 2-4 kamera képét képes figyelni, ezt is...

Egy biztonsági őr a mai monitoring rendszerek segítségével általában egyszerre 2-4 kamera képét képes figyelni, ezt is általában maximum 20 percig. Vajon mekkora segítséget jelenthet megelőzési szempontból, ha ezen felül még további 8-20 kamera képének komplex elemzési adatai nyomán egy háttérrendszertől az eseményt leíró szöveges üzeneteket, jelzéseket kap a megfigyelő képernyőre veszély esetén?

A MONTANA DIGISEC projektjének célja olyan komplex hő- és videokamera alapú preventív biztonsági rendszer létrehozása, amely az akár az emberéletet is veszélyeztető bűncselekmények során vagy azt megelőzően, időben és térben is egyaránt többször megfigyelhető viselkedési mintákat azonosítja. Az azonosítást követően a kockázati szempontból érzékeny helyzeteket a rendszer minősíti, majd megfelelő jelzési protokoll alapján riasztásokat küld az intézkedésben érintett személyeknek.

A „Szemantika-vezérelt biztonsági információs rendszer hő- és videokamera alapú információk képi adatbányászata alapján” címet viselő fejlesztés két év alatt, 2012 novemberének végére éri el a kívánt eredményt. A MONTANA Tudásmenedzsment Kft. által vezetett munkában – amelyhez az Európai Unió és a magyar állam közel 150 millió forint támogatást nyújt – részt vesz, és egyben helyszínt biztosít a pilotnak az MKB Bank, amely így az országban először alkalmazhat majd kép- és mozgásfelismerő rendszert integrált módon a fiókjaiban.

„Az MKB Bank a hazai élvonalhoz tartozik védelmi színvonalát tekintve, bankfiókjait eddig nem érte erőszakos támadás” – mondta Jakab Péter bankbiztonságért felelős ügyvezető igazgató. Az utóbbi évek bankrablási statisztikáinak jelentős romlása tükrében különösen értékelendő állapot fenntartása érdekében az MKB Bank folyamatosan keresi azokat a műszaki, technikai lehetőségeket, amelyekkel mérsékelni tudja a bankbiztonsági kockázatokat. A DIGISEC projekttől a bank biztonsági videofelügyeleti rendszerének olyan továbbfejlesztését várja, mely intelligens valós idejű képelemzés alapján képes felismerni a jogsértő vagy deviáns jellegük miatt bankbiztonsági kockázatot hordozó eseményeket, folyamatokat, viselkedéseket a bankfiókokban.

A képen egy személy gyanús mozgásán kívül egy határvonal átlépése is szerepel eseményként. Ha „X” személy egyszer már járt itt, akkor ezt is jelzi a rendszer, mint korábbi gyanús eseményt a személlyel kapcsolatban

„A ma ismert megoldásoknál azért lesz több a most fejlesztendő, mert itt a cél egy olyan komplex prototípus rendszer megvalósítása, mely több elemi eseményből, illetve személy vagy tárgy tulajdonságából következtetések levonására, azaz összetett eseménysorozat azonosítására képe”s - mondta el a rendszer működéséről Tamás László, a MONTANA Tudásmenedzsment Kft. projektvezetője. A felismert összetett események kockázat analizálását követően pedig megküldi az adott besoroláshoz tartozó, szükséges értesítéseket az arra illetékeseknek. A jelzések lehetnek egyszerű monitoron megjelenő figyelmeztetéstől kezdve akár sms, e-mail vagy egyéb csatornákon kimenő üzenetek. Fontos, hogy minden jelzés valós időben, biztonságos útvonalon jusson el a rendeltetési helyére, illetve visszakereshetőek legyenek a jelzések alapjául szolgáló események, képi objektumok.

A jelenlegi rendszerekben az események bekövetkezése után órákig tartó videoelemzés során találhatóak meg a keresett képi részletek: a szakemberek legjobb esetben csak gyorsítani tudják a képi anyag megjelenítését, ezzel rövidítve valamennyit a keresési időn. Az innováció eredményeként létrejövő megoldás adott események sorozatára vagy objektumra is enged keresni. A keresés eredményeként a találatok az ehhez a feltételhez leginkább illeszkedő videorészleteket adják ki, amelyeket áttekintve sokkal egyszerűbben és nagyságrendekkel gyorsabban megtalálhatják a szakemberek keresett eseményt vagy objektumot (eseménytől függő videotárolás).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!