Tetszett a cikk?

A világ egyik legszebb hangú, éjszaka is éneklő madarának, a fülemülének az énekét élvezhetik a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) fülemülék éjszakája nevű programjára ellátogatók.

A fülemülék éjszakáját a zöldszervezet minden év április-májusban szervezi meg az ország számos településén a május 10-i madarak és fák napjához kapcsolódva. Idén Budapesten szombaton, május 7-én rendezik meg az eseményt a Fiumei úti sírkertben 18 órától. Bár a fő attrakciót a fülemülék éneke jelenti, a májusi estén valószínűleg számos más madárfajt is meg lehet majd figyelni, kísérőprogramként pedig fülemülegyűrűzést is láthatnak az érdeklődők.

"Sötétedés után a fülemüle hímek nemigen zavartatják magukat, ezért a csoportok nem ritkán 2-3 méterről hallgathatják az elképesztő hangerejű és változatosságú éneket" – olvasható az MME beharangozójában. A vidéki helyszínekről, időpontokról és kapcsolódó eseményekről a természetvédelmi szervezet honlapján lehet tájékozódni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Tech

Új madárfajt találtak Magyarországon – fotó

Új fajjal gyarapodott Magyarország madárvilága: a vörösbegyhez hasonló, kékfarkúnak (Tarsiger cyanurus) nevezett madarat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) vas megyei csoportja Tömördön fogta be a napokban.

MTI Tech

A kakukk karvalynak álcázza magát

A kakukk azért fejlesztett ki a karvalyéhoz hasonló tollmintázatot, hogy elijessze azokat a madarakat, amelyek fészkébe tojást készül rakni - állapították meg brit kutatók.

MTI Tech

Önálló fajnak ismerik el a világ legritkább albatroszát

Kanadai kutatók bebizonyították, hogy a ritka Amszterdam-szigeti albatrosz DNS-e jelentősen eltér legközelebbi rokonáétól, a vándoralbatroszétól. Húsz éve vitatkoznak arról a szakemberek, hogy a két madár különálló fajnak minősül-e.

hvg.hu Tech

A fekete gólyák fekete éve Dél-Magyarországon

Idén sok más faj mellett Baranya megye feketególya-állománya is alaposan megsínylette a szélsőséges időjárás hatásait. Már a téli havazások során hét fészek megsemmisült, míg a fészkelési időszak viharai, az alig egy hónap alatt lehullott 4-500 milliméter csapadék a költések többségét tette tönkre - írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) honlapja. Dél-Magyarországon csak minden ötödik költés sikeres.