szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak nyilvánította az ELI (Extreme Light Infrastructure) integrált európai kutatási nagyberendezés Szeged közigazgatási területén történő megvalósítását – az erről szóló rendelet a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.

A kiemelt jelleg miatt a kormány az engedélyező-, illetve szakhatóságokat egy szinttel "feljebb tolta". Így például az általános építésügyi hatóság nem a város jegyzője, hanem a Csongrád Megyei Kormányhivatal, míg másodfokon az építésügyért felelős miniszter jár el.

Az ELI egy olyan európai program, amely egy lézeres kutatási nagyberendezés közös létrehozására irányul - olvasható a eli-hungary.hu honlapon. A magyar szerződő fél a Szilárdtestfizikai és Optikai Kutatóintézet, a résztvevő intézmények pedig a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem, a DDKKK Zrt, valamint a Részecske és Magfizikai Kutatóintézet.

Az ELI egy 200 petawatt átlagteljesítményű lézerimpulzusokat előállító lézerrendszerből, valamint 8 célkamrából áll majd. A lézerimpulzusokat a célkamrákban különböző tárgyakra fókuszálják. A lefókuszált lézerfény segítségével plazmát állítanak elő.

Az ELI segítségével létrejövő kutatási eredmények közvetlen hasznosítási területe lehet például az izotópgyártás, az orvosi gyógykezelések (agydaganatok és más rákbetegségek gyógyítása), illetve a gyógyszerkutatás, és a génszerkezet-vizsgálat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Már folynak az uniós lézerkutató központ előkészítő munkái Szegeden

Már folynak az Európai Unió tudományos nagyberuházásaként bukaresti, prágai és szegedi helyszínnel megvalósuló, az angol elnevezés (Extreme Light Infrastructure) rövidítése alapján ELI-nek hívott lézerkutató központ előkészítő munkái - közölte pénteken az ELI HU Fejlesztés-szervező Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője a csongrádi megyeszékhelyen.

Fontos Erzsébet Vélemény

Késésben a szegedi szuperlézer-beruházás. Ki a felelős?

Világszínvonalú tripla lézerközpont épülhet az unión belül: Szeged-Prága-Bukarest egyaránt befogad egy-egy kutatóbázist, amelyek összehangolva, a feladatokat megosztva üzemelnek. Csehország és Románia jócskán előbbre tart, pályázatukat már tavaly elkészítették, a magyarnak még csak most állnak neki, pedig az idő vészesen fogy. A hvg.hu utánajárt, vajon a kormány miért hozta meg ilyen későn a döntést, miért kerültünk lépéshátrányba.

MTI Itthon

A lézerközpont a szegedi önkormányzat és az SZTE legnagyobb közös projektje

Több projektben is együtt dolgozik a szegedi önkormányzat és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a jövőben; a legnagyobb közös munka az ELI-projekt lesz - közölte a keddi, városházi tanácskozást követően Botka László (MSZP) polgármester és Szabó Gábor rektor. A projekt kapcsán azt mondták, hogy van némi késés, de az még kezelhető.