szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Napba vetődő "kamikazeüstökös" halálát sikerült lencsevégre kapnia az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) napdinamikai obszervatóriumának, a 2010 februárjában pályára állított SDO (Solar Dynamics Observatorium) műholdnak.

Napsúroló üstökösöket már korábban is sikerült megfigyelniük a csillagászoknak, ám a mostani az első eset, amikor "egyenes adásban" közvetítették egy kométa halálát - olvasható a Space.com  űrkutatási hírportálon. Az eseményt rögzítette a NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) napfigyelő űrszondája, a SOHO (Solar and HEliospheric Observatory).

A felvételek arról tanúskodnak, hogy az üstököst július 6-án érte utol a végzete. A műhold egyik kamerájának sikerült megörökítenie, amikor a Nap-súroló üstökös egy negyedóra alatt valósággal elpárolgott a rendkívül magas hőmérséklet miatt.

A napsúroló üstökösök viszonylag gyakoriak. Ezek a kométák az úgynevezett Kreutz-család tagjai, amelyek minden bizonnyal egy valaha létezett óriási üstökös széthullásakor jöttek létre sok évszázaddal ezelőtt. Nevüket Heinrich Kreutz (1854 -1907) csillagász után kapták, aki elsőként fedezte fel az üstökösök között lévő "rokonságot". Számos, ebbe az osztályba tartozó napsúroló üstökös olyannyira megközelíti a Napot, hogy az intenzív hő hatására a felfedezést követően akár órákon belül teljesen elpárolognak. Néhányuk azonban, mint a 96P/Machholz katalógusjelű, 6 éves keringési idejű üstökös, rendszeresen visszatér.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A távoli galaxisok komótosan "falatoznak"

Megdőlni látszik az a közkeletű elmélet, amely szerint a galaxisok csillapíthatatlan "étvágyuknak" köszönhetően növekednek, behabzsolva az összes lehetséges csillagközi gázt.

MTI Tech

"Meglesték" a szaturnuszi óriásvihar titkait

A Szaturnuszon tomboló óriásvihar titkait "lesték meg" a Cassini-űrszonda és földi telepítésű teleszkópokkal amerikai, osztrák és spanyol csillagászok, akik kutatásaikról a Nature csütörtöki számában jelentettek meg két tanulmányt.