szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ legkisebb gerinces állatát fedezték fel kutatók Pápua Új-Guineán: egy parányi békát, amely mindössze 7-8 milliméter hosszú.

A Plos ONE internetes tudományos portál szerint a biológusok a Paedophryne amauensis nevet adták az új fajnak, utalva Amau falura, ahol első ízben bukkantak egy példányára. A sötétbarna minibékának alig kivehető lábujjai vannak, ugyanakkor aránylag nagy szemei. Főleg hajnalban és este aktív, és ilyenkor harsány hangokat bocsát ki. Két "brekegés" közt 1-3 perces szünetet kénytelen tartani erőgyűjtés céljából - számolt be a felfedezésről Christopher Austin, az amerikai Louisianai Állami Egyetem kutatója.

Kicsinysége folytán a békának tömegéhez képest meglehetősen nagy testfelszíne van, ezért a vízveszteség jelenti számára az egyik legfőbb veszélyt. Ezzel magyarázható, hogy az apró állat trópusi erdőben található és főleg a talajközeli nedves aljnövényzetben él. Austin szerint az új faj felfedezése rendkívül izgalmas esemény a biológusok számára, mivel "nagyon keveset tudunk az extrém testméretek működési problémáiról, legyen szó akár apró, akár óriási méretekről". 

Csak nemrég, tavaly decemberben mutatták be más tudósok a világ addig ismert legkisebb békáit, amelyeket ugyancsak Pápua Új-Guineán fedeztek fel. A ZooKeys szakfolyóiratban leírt békafajok 8,5-9,3 milliméter hosszúak, és a most felfedezetthez hasonlóan a Paedophryne nemhez tartoznak. A honolului Bishop Múzeum kutatói a Paedophryne dekot és a Paedophryne verrucosa nevet adták az általuk felfedezett békafajoknak.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!