szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 7 milliárdos létszám elképesztően magas volta sokakban felveti azt, hogy több ember él manapság, mint amennyi élt eddig összesen. A washingtoni Population Reference Bureau megpróbálkozott a kalkulációval.

Hány ember élt eddig a Földön? - merült fel a kérdés újfent, miután az ENSZ tavaly októberben bejelentette, hogy bolygónk lakossága meghaladta a 7 milliárd főt. A legtöbb demográfiai szakember egyetért abban, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezetének adata elég pontos az emberiség jelenére vonatkozón.

A 7 milliárdos létszám elképesztően magas volta ugyanakkor sokakban felveti azt, hogy több ember él manapság, mint amennyi élt eddig összesen. A washingtoni Population Reference Bureau megpróbálkozott a kalkulációval. Kiinduló pontnak az 50 ezer évvel ezelőtti állapotot vette a hivatal, feljegyzéseket azonban az időtáv 99 százalékára természetesen nem talált. Bő 200 évvel ezelőtt kezdett jelentősen javulni az adatellátás - főként az adóbehajtás nyilvántartása révén.

Számolni kellett a népszaporulat változásával, a születési ráták jelentős csökkenésével. Jelenleg ezer lakosra számítva évente 23 gyermek születik, ám az emberiség hajnalán sokkal magasabbnak kellett lennie a hányadnak, feltehetően elérte a 80-at is a faj túlélése végett. Még a középkorban sem volt magasabb az átlagéletkor 10-12 évnél, mivel a megszületettek többsége nem érte meg a felnőttkort - és így nem is tudott szaporodni -, ezért fennmaradási alapfeltétel volt a bő gyermekáldás.

Mindent egybevéve a hivatal arra jutott, hogy az emberiség jelenlegi lélekszáma egyáltalán nem haladja meg a valaha élt teljeset, sőt: annak a tizenötöde csupán. A számítások szerint 107 milliárd ember élhetett eddig a Földön, így a jelenleg élők közül mindenkire nagyjából 15 halott jut. A hivatal úgy becsüli, hogy a 7 milliárd holtat az emberiség legkorábban 10 ezer, legkésőbb 2 ezer éve lépte túl.

Wendy Baldwin, a hivatal egyik kutatója emlékeztetett arra, Arthur C. Clarke klasszikusnak számító science-fiction művében, a 2001: Űrodüsszeiában azt írja, hogy minden élő ember mögött 15 szellem áll. És Clarke nem számolt rosszul - mondja Baldwin. 1968-ban állította a fentit, amikoris 3,5 milliárd volt az emberiség akkori lélekszáma, így a washingtoni hivatal számítási módszerét alkalmazva egy élőre 29 halott "jön ki" - idézte a kutatót a BBC brit sajtóorgánum.

A hivatal becslése szerint egyébként 2 ezer éve 300 millió fős volt az emberiség, 1200 táján 450 milliós, 1650-re érte el a félmilliárdot. 1850-re 1 milliárd 265 millió főből állt, 1900-ban 1,656 milliárdból, de 1950-re már átlépte a 2,5 milliárdot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!