szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb bizonyítékot találtak a NASA űrhajói a jég jelenlétére a Merkúron.

Bár a Merkúr felszíni hőmérséklete akár a 400 Celsius-fokot is elérheti, a bolygó sarkvidékei állandó árnyékban vannak, ezért egyfajta jégcsapdaként működnek - írja a BBC.

 

A Merkúr
AP / NASA
Korábban tükröződő foltokat találtak ezeken a területeken, ez pedig a jég egyik jellemző tulajdonsága. Ezúttal a Messenger névre hallgató űrszonda pedig azt mutatta ki, hogy a tükröződő felületek az állandóan árnyékos kráterekben találhatók a Merkúr déli és északi sarka környékén. Ezekről most először készültek olyan látható felvételek, amelyek hűen dokumentálták a bolgyó felszínét.

A felfedezés újabb bizonyítékkal szolgál a Merkúr felszínén található víz-jég elmélethez, ám a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ez még mindig nem teljes bizonyosság, a jeges területeket pedig valószínűleg 10-20 centiméter vastagságú törmeléknek kell fednie, hogy stabil maradhasson.

A kutatók emellett arra jutottak, hogy a bolygó geológiailag már nagyon régóta aktív, valamint a Merkúr belsejének egy új modelljével is előálltak: eszerint a bolygó magját egy vas-szulfid héj fedi, ez pedig egyedülálló jelenség a bolygók között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!