Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A laptop, a táblagép és a mobil az általános tanári közhiedelemmel ellentétben nem csak facebookozásra jó. Akad ugyanis néhány olyan ingyenes alkalmazás, amellyel az előadóteremben és otthon is hatékonyabbá tehető a tanulás.

A füzetek becsomagolásával és a tankönyvcsomag kézhezvételével még nem feltétlenül ér véget a készülődés az iskolakezdéshez, manapság ugyanis számos olyan hasznos mobilos alkalmazás van, amellyel könnyebb és olcsóbb a tanulás.

Olvasáshoz: Kindle, iBooks, MEK Book

A középiskolai kötelezőktől az egyetemi kurzusokon megjelölt szakirodalom olvasásáig, mindenre hasznos, ha az e-formátumban is fellelhető könyveket, illetve a pdf-ben lévő jegyzetet nem kinyomtatjuk, hanem elektronikus formában olvassuk.

A leginkább platformfüggetlen e-olvasó megoldás az Amazon Kindle rendszere, ez ugyanis a fontosabb asztali (Windows, OS X) és mobilos (iOS, Android, Windows Phone) rendszerek mellett a webalkalmazásnak köszönhetően minden gépen elérhető, amin elfut egy böngésző. (És persze az Amazon Kindle eszközein.)

A mindenhol elérhető Amazon Kindle

Az iPhone-t és/vagy iPadet használóknak az iOS-be épített iBooks alkalmazás jöhet még jól. Ha már iPad, akkor érdemes ránézni az Apple tábláján (és Windows Phone-on) elérhető MEK Bookra is, mellyel a Magyar Elektronikus Könyvtár katalógusában kereshetünk, tölthetünk le könyveket. Az alkalmazás mellett a könyvek is ingyenesen érhetők el. A kínálatban újabbak is vannak, de a magyar klasszikusok közül például mindegyik megtalálható.

Későbbi olvasáshoz: Pocket

Sokszor előfordul, hogy egy érdekes cikket később olvasnánk el, így a linket mindenféle megoldásokkal próbáljuk megjegyezni - például elküldjük magunknak e-mailben, vagy betesszük a böngészőnk könyvjelzői közé. Ezeknél a módszereknél jóval praktikusabb, ha az adott oldalakat elmentjük az idén ingyenessé vált Pocket alkalmazásba, melynek lényege, hogy az így megjelölt anyagokat bármelyik eszközünkön, asztali böngészőn, androidos készüléken, illetve iPhone-on és iPaden is elérhetjük, ráadásul az app online lementés után offline elérést is biztosít a cikkekhez.

Íráshoz: Google Docs/Drive, Springpad

Az ingyenesen elérhető irodai alkalmazáscsomagok közül egyértelműen a Google megoldása viszi a pálmát. A webes felületen mindenhonnan elérhető Google Drive-ban szöveges dokumentumot, táblázatot, prezentációt és kérdőívet is csinálhatunk. Az alkalmazások komplexitása nem ér fel a Microsoft fizetős Office csomagájával, de az átlagfelhasználó számára tökéletesen használható ez az ingyenes változat. Előnye, hogy a dokumentum nem a gépen van, hanem a felhőben, így például az egyetemi előadáson, laptopon begépelt jegyzetet hazafelé a buszon mobilunkon is tudjuk olvasni, korrigálni.

A Google Drive-ból Androidra és iOS-re is adott ki a Google alkalmazást, olvasni mindkettővel tudunk, új dokumentumok létrehozására és a meglévők szerkesztésére viszont - a mindenhol elérhető webes felület mellett - csak az androidos alkalmazás használható.

A kevésbé összetett jegyzetelésekre - ha például csak egy hirtelen eszünkbe jutott gondolatot szeretnénk megörökíteni - felesleges a Google Drive, bőven megteszi a minden okostelefonon elérhető jegyzet alkalmazás, ami az iPhone/iPad esetében például az OS X rendszrbe épített Jegyzetek alkalmazással is szinkronban tartja magát. Ha nem tetszik a telefonon lévő megoldás, vagy - iOS-OS X kombó hiányában - olyan kellene, ami szinkronizál egy webes hellyel is, akkor a böngészős elérhetőség mellett androidos és iOS-es alkalmazással is rendelkező Springpadet ajánljuk.

Számoláshoz: tudományos számológépek és egy kis matekos agytorna

A számológép az egyik olyan dolog, amit a laptopok, de főleg az okostelefonok terjedésével a felesleges pénzkidobás kategóriájába sorolhatunk. A Windows-t használóknak egyszerűen csak tudományos módba kell kapcsolniuk az operációs rendszerbe épített számológépet. OS X-re a CalcMadeEasy freet ajánljuk.
PCalc Lite (iPhone)

Az ingyenes megoldások közül iPhone-ra az egyik legjobb választás a PCalc Lite (normál nézetben egy egyszerű számológépet látunk, de a készüléket oldalra fordítva máris elérhető a tudományos nézet), Androidra pedig a kifejezetten magas, 4,7-es felhasználói értékeléssel rendelkező RealCalc.

Összetettebb matematikai munkára alkalmas a magyar fejlesztésű GeoGebra, ami ingyenes szoftverként is használható, de van böngészőből elérhető HTML5-ös verzió is, a Kickstarteren pedig már javában gyűjtik a közösségi dollárokat egy natív iPad alkalmazáshoz.

A GeoGebra a statisztikától a geometrián át az analízisig a teljes matematika tananyag elsajátításához, szemléltetéséhez segítséget tud nyújtani, a fejlesztők ígérete szerint az általános iskokás szinttől egészen az egyetemi tanulmányokig. Kész anyagokért a közel egy éve indult GeoGebraTube weboldalt érdemes felkeresni, ahova több, mint 12 ezer tételt töltöttek már fel a GeoGebra felhasználók a világ minden tájáról. Akinek a matimatikai angol nehézséget okoz és megelégszik kevesebb példával is, annak a GeoGebra magyar wikijét ajánljuk.

A végére pedig egy kis játék: elsőre csupán egy egyszerű kis pihentetésnek tűnhet, de agytornaként is praktikus az androidosoknak és iPhone-osoknak is elérhető Math Workout.

Kapcsolattartáshoz: Facebook Messenger és a mindenre képes imo

Néhány kivétellel gyakorlatilag az sms-ekre fordított teljes költség megoldható közép- és felsőoktatási környezetben, ahol a csoporttársak többsége nagy valószínűséggel gyakran van netközelben, sőt többségük okostelefonnal rendelkezik.

Facebook Messenger
Az ingyenes írásos kommunikáció egyik legjobb módja a Facebook használata. A facebookos üzengetést ugyanis nem csak a gép előtt ülve folytathatjuk (a facebook.com-on vagy Windows rendszeren akár a Facebook Messenger for Windows szoftverrel), hanem iPhone-okon, androidos telefonokon és BlackBerry mobilokon is megy a dolog, ráadásul push értesítésekkel, tehát - netkapcsolat esetén - nem csak akkor kapjuk meg az üzeneteket, amikor befrissítünk, hanem azonnal, akár az sms-t.

Ha valaki ismerősei közül sokan más üzenetküldőt használnak vagy éppen hangos alapon is szeretne ingyen időpontot egyeztetni az esti közös sörözéshez, vagy tanuláshoz, annak jön jól az iPhone, iPad, Android, BlackBerry és Nokia készülékeken is elérhető imo. Az alkalmazás támogatja többek között a Facebook chat, a Google Talk, a Skype és a Microsoft Messenger használatát is, ráadásul néhány napja már - ha a másik félnek is telepítve van - ingyen hanghívásokat is bonyolíthatunk vele.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!