szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Electrolux nyilvánosságra hozta, hogy melyik 8 koncepció került be a Design Lab ’13 verseny döntőjébe. Egy hónap múlva, Stockholmban derül majd ki, hogy a lélegző fal, az alakváltó porszívó, a hologramos főzősegéd vagy valamelyik másik pályamű tervezője nyeri-e meg az idei versenyt.

Az Electrolux nemzetközi formatervező versenyére idén több mint 60 országból, több mint 1700 pályázat érkezett. A pályázók a városiasodásból eredő problémákra kerestek megoldást, a közösségi főzés, a friss levegő, és a tiszta otthon témakörökben. 2013-ban Magyarországról is minden eddiginél több, 42 nevezés érkezett, melyek közül Csernátony Fanni (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) SEAbreeze koncepciójával egészen a legjobb 20-ig jutott.

Az idén 12. alkalommal meghirdetett Design Lab verseny a korábbi évektől eltérően teljesen új menetrend szerint zajlott. Az Electrolux dizájn, kutatás-fejlesztés és fogyasztói kutatások területén dolgozó vezetői folyamatosan konzultáltak a pályázókkal és segítették őket elképzelésük továbbfejlesztésében.

A zsűri a döntős pályaműveket az intuitív tervezés, az innováció, az esztétikai minőség és a fogyasztói igények alapján bírálja el. Fontos értékelési szempont lesz a döntős koncepciótervek részletes, szemléltető bemutatása is. A győztes pályázót egy hat hónapos, az Electrolux egyik globális tervezési központjában eltölthető fizetett szakmai gyakorlattal és 5000 euróval jutalmazzák. A második díj 3000, a harmadik díj pedig 2000 euró. A közönségszavazás nyertese 1000 euróval lesz gazdagabb.

A pályázók mellett azok is nyerhetnek, akik leadják szavazatukat kedvencükre. Voksolni az Electrolux Design Lab oldalán lehet.

A 8 döntős pályamű

3F (Germain Verbrackel, Franciaország)

A 3F elnevezés a „Form Follows Function”, vagyis a „forma követi a funkciót” koncepció rövidítése. Az elnevezés találó, hiszen a porszívó az adott feladatnak megfelelően képes változtatni az alakját és kiterjedését. Ez a porszívó zárt és teljesen nyitott állapotban egyaránt hatékonyan működik, intelligens és felhasználóbarát. A 3F hely- és időtakarékos, és a tisztaság érzetét kelti, miközben a kiválasztott illattal tölti be a teret.

3F
Germain Verbrackel / Electrolux

OZ-1 (Wei Kiat Law, Szingapúr)

Az OZ-1 egy divatos kiegészítőbe épített, hordozható levegőtisztító és stresszoldó készülék. A különböző borítókkal a felhasználó saját stílusának, illetve öltözékének megfelelően testre szabhatja az eszközt. Másodlagos funkcióként az OZ-1 illatanyagot is kibocsát, amely aromaterápiaként segít a stresszoldásban a tisztítási folyamat során. A diszkrétebb megoldások kedvelői számára az eszközt a gallér alá is el lehet rejteni a hátoldalán található csipesz segítségével.

Atomium (Luiza Silva, Brazília)

Az Atomium egy 3D nyomtató, amely molekuláris összetevőkből, rétegről rétegre építi fel az ételt. A termék segítségével a gyerekek játékos módon készíthetik el a saját ételeiket, így az étkezés egy élvezetes, kreatív és egészséges tevékenységgé válhat. A gyerekek megrajzolhatják azt az ételt, amit enni szeretnének, megmutatják a készüléknek, amely érzékeli az információt, és a kívánt alakban kinyomtatja az ételt. Közben úgy válogatja össze a molekuláris összetevőket, hogy a tápanyagok összetétele a felhasználó szervezete számára a legmegfelelőbb legyen, ezáltal egészségesebbé is teszi az étkezést.

Atomium
Luiza Silva / Electrolux

Breathing Wall (Jeabyun Yeon, Dél-Korea)

A Breathing Wall (Lélegző fal) egy falba épített levegőtisztító koncepció, amely azoknak a városlakóknak készült, akiknek fontos, hogy tiszta levegőt tudjanak belélegezni otthonukban. Az elképzelést a hal kopoltyúja, illetve annak mozgása ihlette. A falra rögzíthető, integrált megoldás azt az érzetet kelti, mintha a fal mozogna, miközben a rendszer tisztítja a levegőt. A „Lélegző fal” egy mobilalkalmazás segítségével az egyéni igényeknek megfelelően testre szabható hat paraméter – az időjárás, a memória, a reakció, a légzés, a hangulat és az általános beállítások kínálta lehetőségek – szerint.

Breathing Wall
Jeabyun Yeon / Electrolux

Kitchen Hub (Francisco Barboza Grasa, Spanyolország/Olaszország)

A Kitchen Hub (A konyha lelke) azzal a céllal született, hogy segítsen a családoknak egészségesebben étkezni, és kevesebb étel kerüljön a kukába. A készülék központi eleme az otthon tárolt élelmiszerek információit kezelő alkalmazás, a többi app pedig ennek a logikus kiegészítése. Az eszköz emellett tárolja a családtagok egyéni étrendjét, de van benne receptgyűjtemény és vásárlást segítő funkció is. Az elegáns, álló gyűrű egyszerűen használható, vízzel tisztítható, a rajta tárolt információt pedig a felhasználó egy alkalmazás segítségével akár magával is viheti.

Nutrima (Janne Palovuori, Finnország)

A Nutrima egy olyan készülék, amely az ételek és a hozzávalók tápértékét, frissességét, illetve a bennük rejlő méreganyagokat mutatja ki. Az eszköz összehajtható, könnyen szállítható, és egy olyan térképes alkalmazás is tartozik hozzá, amely összegyűjti és megjeleníti a felhasználó tapasztalatait, valamint tippeket ad arra vonatkozóan, hol találhatók a jó minőségű élelmiszert árusító helyek. A Nutrima segít az egészséges ételek felkutatásában és a tudatos táplálkozás kialakításában, továbbá lehetővé teszi, hogy a felfedezéseinket másokkal is megosszuk. Az egészséges ételek fogyasztásából közösségi élményt teremt, így - a tervező reményei szerint - lehetőség nyílik a helyi városi piac kínálatának befolyásolására.

Nutrima
Janne Palovuori / Electrolux

Mab (Adrian Perez Zapata, Kolumbia)

A Mab egy automatikus tisztítórendszer, amely repülő mini robotokkal gondoskodik arról, hogy minden felület ragyogóan tiszta legyen a lakásban. Az apró repülő robotok segítségével a Mab végigpásztázza és kitakarítja a lakást, illetve területekre osztja a házat, hogy mindenhol a megfelelő takarítási műveleteket végezze el. A mini robotok a lehető leghatékonyabb takarítás érdekében olyan folyadékcseppet használnak, amely megtalálja és csapdába ejti a felületeken található szennyeződéseket. A berendezés elegáns, ugyanakkor letisztult külsőt kapott, így minden otthonban jól mutat.

Global Chef (Dawid Dawod, Svédország)

A Global Chef (Globális szakács) egy olyan konyhai készülék, amely a lézeres hologram technológia segítségével összehozza a világ különböző pontjain élő embereket, s közben nagy hangsúlyt fektet a főzés vizuális élményére is. A készülék segítségével közösen főzőcskézhetünk a szeretteinkkel, de akár sztárséfektől is vehetünk főzőleckéket. Az eszköz elemzi az ételeket, mozgásérzékelő kamerával rendelkezik, és képes 360 fokban hologramot vetíteni maga körül. Az ötlet főként abból ered, hogy a sűrűn lakott, fejlett városokban, ahol egyre több az egyfős háztartás, az emberek szívesen foglalkoznak a főzéssel, és szeretnék fejleszteni tudományukat e téren. Ugyanakkor szívesen megosztják egymással tapasztalataikat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!