szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korszerű képalkotó eszközök között is egészen különleges helyet tölthet be az alábbi parányi chip.

Szinte alig vehető észre az ujjbegyen az a parányi chip, amely óriási diagnosztikai értékkel bírhat talán már a közeljövőben. 3D-s képeket közvetít az érrendszer és a szív belsejéből, olyan látványt mutatva, amelyet eddig nem érhettek el az orvosok.

A Georgia Tech csapata által fejlesztett eszköz egy mindössze 1,5 mm átmérőjű szilíciumlapka, amelyre 56 ultrahangos adót és 48 vevőt integráltak a fejlesztők. A chipet a szívkatéterre helyezik, s így végighaladhat az ereken, belülről mutatva azokat, illetve magát a szívet is.

A mai készülékek, amelyekkel a szív és az erek állapotát vizsgálják, csak keresztmetszeti képet adnak, azonban – állítják az orvosok –, ha valahol elzáródás van, nem ártana látni, hogy pontosan mi is van előtte, illetve utána, mert így másképp lehetne dönteni a terápiáról.

Az új eszköz viszont olyan, mintha zseblámpával mennének végig az érben: akár 60 képkockát is közvetíthet másodpercenként.

A prototípus már elkészült, most az állatkísérletek következnek, majd embereken is kipróbálják, s ha végül az FDA is az áldását adja, akkor a kis chip bekerülhet a diagnosztikai eszközök közé.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!