Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, nem hozták meg az eredményt a Windows Phone platformba öntött marketinges milliárdok. A Microsoft most egy új módon próbálkozik magához csábítani a fejlesztőket: pofonegyszerűvé teszik számukra az Androidra és iOS-re írt alkalmazásaik Windowsra portolását. Az igazi cél persze az, hogy a felhasználók azt lássák, windowsos mobilokra is bármilyen alkalmazást megkapnak.

Appajánló szekciónkban rendszeresen bemutatunk érdekes alkalmazásokat. Nem egyszer történt meg, hogy egy androidos telefonokra és iPhone-ra is érvényes ajánlónk után megkeresést kaptunk a Microsoft kommunikációs ügynökségétől: az adott app windowsos mobilokra is elérhető, ezt igazán beleírhatnánk a cikkbe. Ez talán jól illusztrálja a helyzetet, hogy a vállalatnál mennyire kritikus pontnak látják az alkalmazások helyzetét.

Erre utal a cég Build 2015 fejlesztői konferencián tett bejelentés is, amely szerint az egyes fejlesztőknek juttatott windowsos appfejlesztési támogatások (értsd: pénz) mellett vagy helyett a Microsoft másképp is igyekszik megkönnyíteni az eddig Androidra és iOS-re fókuszáló programozók dolgát. Az eseményen elhangzottak értelmében a fejlesztők a két platformra írt appok kódjának jelentős részét használhatják majd a windowsos alkalmazásuk elkészítéséhez. A Microsoft tájékoztatása szerint az androidos fejlesztők a Javában és C++ nyelven, az iOS-esek pedig Objective C-ben írt kódjaikat alkalmazhatják a Windows 10 rendszerre írt szoftverekben.

@phonenoticias / Twitter

A kedves gesztus mögött egyértelműen az állhat, hogy a Microsoftnál az elmúlt évek számai alapján úgy látják, hogy a Windows platform – főleg mobilon – egyszerűen nem elég csábító a legjobb, legmenőbb alkalmazások fejlesztőinek ahhoz, hogy hajlandók legyenek áldozni az arra (mint második vagy leginkább harmadik) platformra való fejlesztésre. Ebből (is) következik, hogy míg a Google Play áruházban 1,4 millió, az Apple-féle App Store-ban pedig 1,3 millió alkalmazás van, addig a Windows Phone Store-ban csak 350 ezer. A nagyobb baj egyébként valószínűleg nem a mennyiséggel van – 350 ezer alkalmazásból azért már bőven lehet válogatni –, hanem azzal, hogy sok felkapott fejlesztő egyszerűen nincs jelen a Microsoft mobilos rendszerében, appjaik hiánya pedig fájó pont a felhasználóknak.

A korábbi stratégia feladása nem feltétlen jelent valami rosszat, ezzel a húzással a Microsoft nyerhet is – erről azonban csak néhány hónap múlva, vagy éppen jövőre ilyenkor lehet majd érdemben nyilatkozni. A legnagyobb kérdés a másik rendszerekről portolt appok minősége, néhány gombnyomás után ugyanis egészen biztosan nem jelentenek majd tökéletes felhasználói élményt, valamilyen szintű optimalizálási kézimunka elengedhetetlen lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!