szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Biztosan jó szándék vezérelte a Facebookot a hétvégén indított, szexuális zaklatásról szóló felmérésének közzétételekor, ám a felhasználói kérdőívbe egy igen szerencsétlen kérdés-válasz páros is csúszott.

Mark Zuckerberg határozott elképzelése az idei évre, hogy az eddiginél jobb és biztonságosabb hellyé teszi a Facebookot. Ennek eredményeként a hétvégén egy kérdőívet töltetett ki a közösségi oldal a felhasználók egy részével arról, hogy minek van és mindek nincs helye a Facebookon. Ezzel önmagában persze még semmi baj sincs, sőt kifejezetten üdvözlendő, hogy a fehasználók visszajelzései segítségével szeretnék finomhangolni a rendszert, a The Guardian beszámolója szerint azonban a kérdések között két igen furcsa is megbújt. A közösségi oldalon az alábbi kérdést lehetett olvasni (természetesen angolul):

"A Facebookon a legváltozatosabb témákkal és viselkedési formákkal találkozhatunk. Ha szabályozhatná a Facebook felhasználási feltételeit, miként kezelné az alábbi helyzetet: egy személyes üzenet, amiben egy felnőtt férfi szexfotókat kér egy 14 éves lánytól."

Már maga a kérdés is furcsa (ez valóban kérdés a Facebook számára?), a helyzeten pedig csak rontott, hogy ebben az esetben igen furcsán ható válaszok közül lehetett választani:

1. Az ilyen tartalmat engedélyezni lehet a Facebookon, és nem bánnám, ha ilyesmit látnék.

2. Az ilyen tartalmat engedélyezni lehet a Facebookon, de nem akarnám látni.

3. Az ilyen tartalomnak nincs helye a Facebookon, senkinek sem volna szabad találkoznia vele.

4. Nem tudom.

A témában nem ez volt az egyetlen kérdés, a Facebook ugyanis arra is kíváncsi volt, kinek kellene az ilyen tartalmakra vonatkozó szabályozást készíteni. A kérdésre adható válaszok szerint a Facebooknak saját magának; a Facebooknak külsős szakértők tanácsait is meghallgatva; külsős szakértőknek, akik ezt megbeszélik a Facebookkal; a felhasználóknak, akik szavazhatnak erről és jelezhetik azt a Facebooknak, illetve további opcióként itt is ott volt a "nem tudom".

A Facebook azóta már leállította a felmérést. Guy Rosen, a cég termékmenedzsmentért felelős igazgatóhelyettese szerint természetesen nem arról van szó, hogy nem tartanák illegálisnak a szexuális zaklatást, a kérdés és a válaszok tévesztés miatt kerültek ilyen formában a felhasználók elé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

1 órás ultimátumot kap az EU-tól a Facebook és a Google

Az Európai Bizottság legfrissebb ajánlása szerint az internetes kártékony tartalmak az első órákban fejtik ki a legerősebb hatásukat, ezért a megjelenésük után szinte azonnal le kell rájuk csapni. A technológiai cégeknek ehhez igazi moderátorhadsereget kell felállítaniuk.