szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felháborodtak a hozzátartozók, amikor a floridai nyomozók egy halottasházban próbálták az elhunyt férfi ujjával feloldani annak telefonját.

Egy floridai benzinkútnál lőttek le a rendőrök egy 30 éves férfit még március végén, amikor az szökni próbált. Az eset kivizsgálásában fontos szerepe lehetett volna a férfi telefonjának, különösen mivel kábítószeres ügyekkel is kapcsolatba hozták. A telefont azonban csak ujjlenyomattal lehetett feloldani, ezért a nyomozók a halottasházban próbáltak trükközni az elhunyt ujjával.

A hozzátartozók persze felháborodtak, és az eset nagy vitát robbantott ki. A rendőrség szerint a nyomozók helyesen és törvényesen jártak el (más kérdés, hogy nem túl elegánsan), semmiféle külön engedélyre nem volt szükségük a halottasházi akcióhoz, lévén a halál után értelmét veszti a magánélet védelme. Ezt egyébként több jogi szakértő is megerősítette. Charles Rose jogászprofesszor szerint egy halottra nem vonatkozik a negyedik alkotmánymódosítás, hiszen nem tudja érvényesíteni a testével szembeni jogát, lévén az már nem az ő tulajdona.

iMore

Más kérdés, hogy a rendőrség kísérlete végül eredménytelen volt, ami érthető. Az ujjlenyomat-érzékelők (például az Apple Touch ID-ja) ugyanis olyan kapacitív érzékelőket használnak, amelyeket az élők bőrén áramló enyhe elektromos töltés aktivál.

A hírekben nem nevesítették a telefont, de feltehetően iPhone-ról lehetett szó, lévén ez a legelterjedtebb ujjlenyomat-érzékelős telefon Amerikában. S ha ez valóban igaz, akkor a halott férfi ujja helyett érdemesebb lett volna (vagy lenne) a GrayKey nevű eszközt használni, ezzel ugyanis viszonylag rövid idő alatt feltörhető egy iOS 10-et vagy iOS 11-et futtató eszköz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!