szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nincsenek titkos kamrák Tutanhamon luxori sírjában – erre az eredményre jutottak a radartechnológiát bevető olasz régészek, akik január vége óta kutattak az ókori egyiptomi fáraó síremlékének rejtett kamrái után.

Az egyiptomi régészeti tanács vezetője, Musztafa Vaziri vasárnap jelentette be, hogy a kutatócsoport radaros szkenneléssel vizsgálta át a sírt, és sem titkos kamrákat, sem ajtónyílások, küszöbök nyomát nem találta.

Az olasz régészek kutatása megcáfolta azt az elméletet, amely szerint átjárók vagy kamrák rejtőznének Tutanhamon sírjában. Nicholas Reeves brit archeológus 2015-ben állította fel elméletét, amely szerint a fáraó sírkamrájának északi faláról készült fotók és szkenneléssel készült felvételek arra utalnak, hogy mögötte további titkos kamrák rejtőzhetnek. Reeves úgy vélte, a rejtett kamrák egyikében lehet Nofertiti sírja, aki Tutanhamon apjának, Ehnatonnak a felesége volt.

Tutanhamon az egyiptomi fáraók 18. dinasztiájának utolsó uralkodói közé tartozott. 19 évesen rejtélyes körülmények között hunyt el. Síremlékét meglepően érintetlenül 1922-ben fedezték fel a luxori Királyok völgyében, a fáraók temetkezési helyén.

A nagy gízai piramisban viszont találtak titkos kamrát, ami ráadásul óriási: a 30 méter hosszú üres tér vagy üreg a piramis 47 méter hosszú nagy galériája felett helyezkedik el, a kutatók pedig már egy animációt is készítettek róla.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!